podatek od darowizny auta

Pierwszy samochód często dostajemy od rodziców lub innych członków rodziny – na przykład na 21. urodziny lub z okazji zdania egzaminu na prawo jazdy. Niestety, zgodnie z prawem należy zapłacić podatek od darowizny samochodu – na szczęście są jednak metody, aby tego uniknąć. Jakie znaczenie ma stopień pokrewieństwa osób przekazujących pojazd i gdzie należy zgłosić fakt przekazania darowizny? O tym poniżej.

podatek od darowizny autaSporządź umowę darowizny.

Jeżeli darczyńca i osoba obdarowana są ze sobą blisko spokrewnione, to szansa na uniknięcie podatku od darowizny samochodu jest duża. Przede wszystkim musimy pamiętać, że przekazanie auta należy zgłosić do odpowiedniego Urzędu Skarbowego po podpisaniu odpowiedniej umowy. Umowa darowizny musi zawierać dane osoby przekazującej i odbiorcy auta, czyli imię, nazwisko, pesel, adres zameldowania i numer dowodu tożsamości, a także dane auta (marka, model, numer rejestracyjny i VIN, rok produkcji) oraz datę przekazania pojazdu wraz z informacją o jego wartości. Dodatkowo, w umowie takiej powinny się znaleźć odpowiednie oświadczenia: darczyńcy o posiadaniu pełnego prawa własności pojazdu, darczyńcy o darowaniu samochodu oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Kwota podatku zależy od stopnia pokrewieństwa.

Przede wszystkim, o fakcie zwolnienia z płacenia podatku od darowizny samochodu, decyduje stopień pokrewieństwa między darczyńcą, a osobą, która otrzymuje samochód oraz jego wartość. Im dalszy stopień pokrewieństwa, tym wyższy podatek do zapłacenia. Rozróżniamy trzy grupy podatkowe:
– grupa I – małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowa;
– grupa II – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
– grupa III – osoby niespokrewnione ze sobą.

Zgodnie z prawem w każdej z tych grup występuje kwota darowizny wolna od podatku, której nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. Kwoty wolne od podatku to 9.637 zł – jeżeli obdarowany zalicza się do I grupy podatkowej, 7.276 zł – jeżeli obdarowany zalicza się do II grupy podatkowej, 4.902 zł – jeżeli obdarowany zalicza się do III grupy podatkowej. Osoby, które należą do I grupy podatkowej są zwolnione z płacenia podatku od darowizny samochodu bez względu na wartość auta, o ile darowiznę zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż sześć miesięcy od nabycia darowizny.

Znaj swoje przywileje.

Warto wiedzieć czy jesteśmy zwolnieni z podatku od darowizny samochodu. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych wydatków. Przekazanie auta członkowi rodziny jest bowiem często naturalną koleją rzeczy i niektóre auta przechodzą wręcz z pokolenia na pokolenie. Świadomi wartości auta oraz wynikających z tego następstw, jesteśmy w stanie ocenić czy takie przekazanie powinno się odbyć formalnie, czy też nadal możemy tylko pożyczać auto od rodziców lub rodzeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here