warunek na studiach

Prawie każdy student w tracie nauki chociaż raz nie zdał egzaminu. Czy to szczególnie trudny przedmiot, czy wymagający profesor – czasami po prostu nie udaje się zdać egzaminu w pierwszym terminie. Co w sytuacji, gdy nie zdajemy również poprawki? Wtedy czeka nas tak zwany warunek na studiach, czyli warunkowe zaliczenie przedmiotu, za które najczęściej trzeba dodatkowo zapłacić, ale oczywiście nie zwalnia nas to z obowiązku nauczenia się i zaliczenia danego przedmiotu. Na czym to właściwie polega i ile będzie nas kosztować?

warunek na studiachNa czym polega wpis warunkowy?

Każdy chce raczej uniknąć warunku na studiach, chociaż czasami po prostu się nie udaje. Niestety nie jest tak, że każdy przedmiot można zaliczać w nieskończoność. W końcu stajemy przed wyborem czy rezygnujemy z dalszej edukacji, czy może staramy się rozwiązać problem inaczej. Warunek na studiach może być w tej sytuacji jedynym rozwiązaniem i należy dowiedzieć się co możemy zrobić aby z takiego warunkowego wpisu skorzystać. W skrócie polega to na tym, że mimo niezaliczonego przedmiotu, możemy kontynuować naukę na wyższym semestrze, ale musimy go powtarzać – i tutaj kwestią do indywidualnego ustalenia jest, czy musimy znowu uczęszczać na zajęcia z przedmiotu warunkowego, czy też wystarczy zdać egzamin w odpowiednim terminie. Taikch rzeczy należy dowiadywać się i ustalać w dziekanacie.

Warunek na studiach bywa kosztowny.

Zazwyczaj studenci wolą unikać warunku na studiach nie tylko ze względu na to, że muszą powtarzać przedmiot, ale głównie dlatego, że taka powtórka jest dosyć kosztowna. Wszystko zależy oczywiście od uczelni, ale zazwyczaj są to kwoty od 250 do nawet 600 złotych! W praktyce najczęściej obowiązuje opłata za każdy punkt ETCS, który ma dany przedmiot. Im bardziej punktowany, tym oczywiście droższy. Niektóre uczelnie proponują rozłożenie tj kwoty na raty, ale oczywiście wymaga to zgody rektora. Są oczywiście osoby, dla których koszta nie grają roli i taki warunek na studiach nie jest dla nich problemem, należy jednak pamiętać, że warunkowy wpis z danego przedmiotu można zazwyczaj otrzymać nie więcej niż dwa lub trzy razy. To jednak również zależy od uczelni. W wyjątkowych sytuacjach student może również zdawać egzamin komisyjny u innego wykładowcy, jednak to również wymaga zgody władz uczelni.

Lepiej poświęć czas na naukę.

Co jeśli warunek na studiach to za mało? W takich wypadkach student zazwyczaj musi poprawiać rok lub semestr. Pamiętajmy również, że dziekan uczelni wcale nie musi się zgodzić na udzielenie wpisu warunkowego i w takich sytuacjach również pozostaje repeta. Oczywiście zazwyczaj władze uczelni są przychylne studentom, zwłaszcza takim, którzy są zaangażowani, ale bywają odstępstwa od tej reguły i może się okazać, że zakończymy edukację szybciej niż nam się wydawało. Dlatego zamiast wydawać oszczędności na warunek na studiach, lepiej zawczasu przykładać się jak najbardziej do nauki i nie tracić czasu oraz pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here