studia podyplomowe po licencjacie – czy warto

Młodzi ludzie po ukończeniu studiów często zderzają się ze ścianą – okazuje się, że rynek pracy jest tak nasycony, że ciężko jest znaleźć satysfakcjonujące zajęcie, które jednocześnie będzie dobrze opłacane. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że praktycznie każdy kończy studia wyższe i nie jest to już dla pracodawców żaden wymóg, a norma. Jak więc poszerzyć swoją wiedzę i stać się pożądanym kandydatem, nawet bez dużego doświadczenia zawodowego? Dobrym wyborem mogą okazać się studia podyplomowe po licencjacie.

studia podyplomowe po licencjacie – czy wartoZwiększaj swoje kwalifikacje.

Jak powszechnie wiadomo, po skończonych studiach pierwszego stopnia, trudno uchodzić za specjalistę w jakiejkolwiek dziedzinie czy branży. To sprawia, że młodzi ludzie czuja się zniechęceni i chwytają się zajęć słabo rokujących lub kompletnie nieopłacalnych. Jeżeli nie zaliczamy się do osób z koneksjami, warto pomyśleć o podjęciu pracy zarobkowej i jednoczesnych zaocznych studiach podyplomowych. Na takich studiach możemy poszerzyć wiedzę nabytą na pierwszym etapie edukacji uniwersyteckiej, co znacznie wpłynie na podniesienie naszych przyszłych kwalifikacji, a na pewno też spotka się z pozytywnym odbiorem przyszłego pracodawcy. Studia podyplomowe po licencjacie to także doskonała okazja do poznania ludzi, którzy rozwijają się w podobnym kierunku, a to również świetnie rokuje na przyszłe, tak przydatne, znajomości w branży. Szybko może okazać się, że na tych samych studiach podyplomowych są osoby z podobnymi pasjami i zainteresowaniami, które czynnie działają na tym samym polu zawodowym co my.

Oceń swoje możliwości finansowe.

Każdy, kto zastanawiał się nad podjęciem edukacji na studiach podyplomowych po licencjacie, interesował się z pewnością aspektem finansowym. Ile właściwie trzeba zapłacić za studia podyplomowe? Cóż, ceny te są oczywiście wyższe niż w przypadku studiów licencjackich, a ich koszt różni się w zależności od uczelni, jej prestiżu i kierunku, który chcemy studiować. Uśredniając, studia podyplomowe będą nas kosztować około 4-5 tysięcy rocznie (dwa semestry), ale niektóre uczelnie są oczywiście droższe. Dlatego zanim zdecydujemy się na studia podyplomowe po licencjacie, musimy także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nas na to stać, chociaż oczywiście możliwość jednoczesnej pracy zawodowej, zrekompensuje nam nieco te wydatki i przy odpowiednim zarządzaniu budżetem z pewnością będziemy mogli sobie na nie pozwolić.

Mądrze wybierz kierunek.

Studia podyplomowe mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Pamiętajmy jednak, że wśród przeciwników znajdują się osoby, które uważają, że to nie wykształcenie decyduje o sukcesie w pracy zawodowej. Podnoszenie kwalifikacji i szlifowanie specjalistycznej wiedzy, z pewnością nam nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie – pozwoli wyróżnić się na tle innych kandydatów, stawiających pierwsze kroki na rynku pracy. Wystarczy dać sobie trochę czasu, ocenić możliwości finansowe i czasowe, a może okazać się, że dobrze wybrane studia podyplomowe po licencjacie, staną się naszą trampoliną do sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here