Jak oszczędzać na emeryturę

Niewątpliwie, emerytury w naszym kraju są wyjątkowo niskie. Dlatego też, chcąc prowadzić godne życie na emeryturze trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym. Najlepiej rozpocząć oszczędzanie na emeryturę jak najwcześniej, aby zebrać odpowiednio dużą kwotę.

Inwestycja bez ryzyka

Niewątpliwie, czytając artukuły dotyczące tego jak oszczędzać na emeryturę dowiemy się, że najlepiej inwestować w coś, co nie niesie ryzyka utraty pieniędzy. Jednakże, inwestycji takich jest mało, a co gorsza, nie pozwalają one na znaczne pomnożenie odkładanych pieniędzy.

Z drugiej jednak strony, pieniądze odkładane na emeryturę są bardzo potrzebne, dlatego też nie można ich stracić. Wydaje się więc, że faktycznie, wybieranie inwestycji, które niosą za sobą duże ryzyko utraty tych pieniędzy nie jest zbyt mądre. Tak więc jak oszczędzać na emeryturę?

Wydaje się, że warto przynajmniej część oszczędzanych pieniędzy odkładać po protu na lokatę. Nie pozwoli to raczej na zwiększenie oszczędności, ale pozwoli przynajmniej uniknąć działania inflacji. Warto bowiem zwrócić uwagę na to, że prawdopodobnie, odłożone dzisiaj 1000 złotych za 30 czy 40 lat będzie zdecydowanie mniej warte. Wszystko przez inflację, która generalnie stale rośnie.

Nie odpuszczajmy ryzyka całkowicie

Pomimo, iż pieniądze oszczędzane na emeryturę w większości powinno inwestować się w coś, co jest względnie bezpieczne, część pieniędzy warto włożyć w jakąś zdecydowanie mniej bezpieczną inwestycję. Ważne, aby była to tylko jakaś niewielka część pieniędzy przeznaczonych do oszczędzania. Powinno być ich na tyle mało, aby pozostała część, ta odłożona w bezpieczne miejsce, była wystarczająca na emeryturze. W takiej sytuacji, jeśli ryzykowna inwestycja będzie nieudana, nie doprowadzi to do braku pieniędzy na emeryturze. Z drugiej strony, jeśli inwestycja ta okaże się być dużym sukcesem, nasz standard życia na emeryturze będzie zdecydowanie większy. Tak więc nie ma tu dużego ryzyka, a jest szansa na zwiększenie posiadanych na emeryturze pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here