Olej jest jednym z najbardziej powszechnych produktów, które możemy znaleźć w kuchni i choć może się to wydawać niewiarygodne, jest to produkt bardzo zanieczyszczający środowisko, jeśli nie jest odpowiednio utylizowany. Mimo to nadal wiele osób nie wie, co zrobić ze zużytym olejem spożywczym. Istnieje kilka sposobów w jaki możemy pozbyć się tego oleju, a nawet wykorzystać go ponownie do innych celów. Jednym ze sposobów jest skup zużytego oleju. Ostatnią rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest wylanie go do odpływu, ponieważ powoduje on poważne problemy środowiskowe i higieniczne.
Dlaczego olej spożywczy zanieczyszcza środowisko?
Jedną z najbardziej zaskakujących rzeczy dotyczących oleju spożywczego jest to, że jest on produktem zanieczyszczającym środowisko. Należy pamiętać, że jest to produkt, który stosujemy w naszym pożywieniu, więc w zasadzie wydaje się, że jest to produkt naturalny i nie powinien mieć negatywnego wpływu na środowisko.
Chociaż olej jest produktem naturalnym, jest on również produktem, który może być bardzo szkodliwy dla środowiska. Dzieje się tak głównie dlatego, że jak wszyscy wiemy, woda i olej nie mieszają się ze sobą. Oznacza to, że kiedy olej trafia do rzek lub mórz, pozostaje na powierzchni, co uniemożliwia prawidłowe natlenienie wody. Ma to wpływ zarówno na florę, jak i faunę ekosystemów wodnych.
Ponadto, w ten sam sposób, w jaki olej uniemożliwia prawidłowe natlenianie wody, uniemożliwia również przepuszczanie promieni słonecznych, co uniemożliwia roślinom wodnym, takim jak glony, przeprowadzanie fotosyntezy, co w efekcie prowadzi do obumierania flory wodnej, a w konsekwencji również związanej z nią fauny.
Jeśli olej dostanie się do ziemi, skutki będą podobne, ponieważ uniemożliwi on dotlenienie ziemi, jak również swobodny obieg wody, a w krótkim czasie ziemia stanie się całkowicie jałowa, ponieważ nie będzie się nadawała do wzrostu żadnego rodzaju roślin, dlatego lepiej jest oddać olej na skup zużytego oleju spożywczego.
Z drugiej strony oleje, oprócz tego, że stanowią problem dla prawidłowego natleniania wody i żyzności gleby, są również substancjami lepkimi, które bardzo łatwo przylegają do każdej powierzchni. Ma to negatywny wpływ na każde środowisko, w którym wylewa się zużyty olej spożywczy, zarówno w ekosystemach lądowych i wodnych, jak i w samych rurach, które ulegają zatkaniu, ponieważ olej działa jak klej i tworzy pastę z odpadów i brudu, która pozostaje przyklejona do ścianek rur, które często muszą być wymieniane na nowe.
Co więc zrobić ze zużytym olejem?
Dobra wiadomość jest taka, że olej można poddać recyklingowi. W ten sposób nie tylko unikamy zanieczyszczania środowiska, ale także ponownie wykorzystujemy ten materiał. Olej może być ponownie wykorzystany jako biopaliwo, mydło tłuszczowe lub nawóz. Dlatego też niewłaściwa obróbka oleju jest nie tylko szkodliwa dla przyrody i środowiska, ale również stanowi duże marnotrawstwo, ponieważ każdy litr zużytego oleju można poddać recyklingowi. Zużytego oleju nie należy wyrzucać do wody ani wylewać na ziemię. Najlepiej jest przechowywać go w plastikowych lub szklanych butelkach i oddawać skupu zużytego oleju spożywczego.