Nauka przez sen to nowość. Wiele osób chce spróbować innowacyjnej metody przypominając sobie słowa babć, że najlepiej schować książkę pod poduszkę i wiedza przyjdzie. Inni są sceptycznie nastawieni do tej metody. Czy warto jej zaufać?
Przeczytaj też: http://www.garg.pl/szkola-jezykowa-przez-sen-fakt-czy-mit/
Czym jest nauka przez sen?
Osoby czy szkoły językowe zajmujące się tą metodą opracowały materiały audio, których należy wysłuchać podczas snu. Jednak jest to dopiero drugi krok. Pierwszym powinno być zapoznanie się z materiałem w ciągu dnia, dobrze jest powtórzyć go jeszcze przed snem.
Podczas snu nie da się zdobyć informacji, której się wcześniej nie miało. Jednak nauka przez sen jest możliwa. Mózg w różnych fazach snu analizuje zdobyte wcześniej informacje. Dzięki temu łatwiej o przyswajanie nowych informacji. Zdobywa wiedza zostaje z nami na dłużej.
Skuteczność nauki przez sen
Podczas snu nasz mózg stale pracuje. Potwierdziły to badania z wielu uniwersytetów na świecie. Systematyczne odsłuchiwanie nagrań z materiału, którego uczyło się przed snem bądź w ciągu dnia może znacząco podnieść poziom wiedzy.
Jednak ważna jest systematyczność. Słuchanie materiałów raz w tygodniu nie przyczyni się do poprawy zapamiętywania tekstu. Czynność ta powinna być powtarzana regularnie. Najlepiej codziennie.
Należy wziąć pod uwagę także inne czynniki. Jednym z nich jest odprężenie się przed snem. Aby mózg mógł przeanalizować informacje związane z nauką powinien skupiać się na tym. Przed położeniem się do łóżka nie warto rozmyślać o problemach ponieważ to może przeszkodzić w procesie nauki.
Ważne są także takie czynniki jak jakość snu i jego ilość. 4 godziny snu w ciągu doby to za mało, żeby cały proces mógł przebiec pomyślnie ponieważ organizm będzie zmęczony. Należy wziąć pod uwagę także tryb życia oraz stres. Takie elementy mogą negatywnie wpływać na naukę.
Nauka przez sen jest możliwa. Nie jest jednak magicznym zaklęciem dzięki, któremu bez wysiłku można opanować cały materiał. W tej metodzie ważna jest systematyczność i ciągłe powtórki materiału.
Zobacz też: http://www.menis.pl/jak-prowadzic-profile-firmowe-w-social-media/