Rynek CFD

Kontrakty różnic cenowych odnoszą się do sytuacji, w której dwie strony zawarły umowę zobowiązującą ich do rozliczenia kwoty różnicy między ceną otwarcia i zamknięcia wybranej pozycji. Tym sposobem można osiągnąć zysk zarówno na spadku, jak i na wzroście ceny.

Na czym właściwie polega rynek CFD?

Rola inwestora na rynku kontraktów terminowych sprowadza się jedynie do spekulacji. Nie kupujesz zatem akcji fizycznie, nie nabywasz też prawa własności danego przedmiotu tak jak to ma miejsce na tradycyjnym rynku. W tym przypadku tylko spekulujesz na temat przyszłego kursu. Liczy się tylko to czy cena Twoich aktywów wzrośnie czy zmaleje. Jeśli efekt okaże się zgodny z przewidywaniami, wówczas osiągasz zysk, a jeśli nie – ponosisz stratę. Nic prostszego. 

Obsługa kontraktów CFD jest też zdecydowanie tańsza niż na tradycyjnym rynku. Z czego to wynika? Otóż, nie ma potrzeby wykonywać praktycznie żadnych dodatkowych ruchów, poza tymi w przestrzeni wirtualnej. Dlaczego? Ponieważ nie pociągają one za sobą skutku takiego jak np. przeniesienie własności spółki. Właśnie ta prostota, szybkość oraz niewątpliwie niskie koszty sprawiają, że handel kontraktami terminowymi CFD jest tak niesamowicie atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów z całego świata. 

Jeśli również jesteś zainteresowany handlem CFD, kliknij tutaj i wypróbuj platformę brokerską Saxo Bank Polska. 

Dostępne rynki CFD

Wśród kontraktów CFD można znaleźć ponad 3 000 różnych instrumentów w niemal wszystkich segmentach rynków finansowych na świecie. Najpopularniejsze wśród nich to:

  • rynek walutowy, 
  • rynek indeksów, 
  • rynek surowców, 
  • rynek kryptowalut,
  • rynek towarowy. 

Wszystkie są oferowane wraz z praktyczną dźwignią finansową.

Aktualnie jednym z najpopularniejszych kontraktów CFD są pary walutowe, przez co kontrakty terminowe są niekiedy błędnie utożsamiane z giełdą Forex obejmującą wszystkie transakcje wymiany walut, w tym również pozagiełdowe kontrakty CFD. 

Wady i zalety kontraktów terminowych CFD

Zacznijmy od minusów. Podstawową wadą CFD jest zdominowanie rynku przez brokerów, a warto wiedzieć, że znalezienie tego właściwego nie jest zadaniem prostym. Rynek ten jest zdecentralizowany, przez co rzetelni brokerzy są rozsiani praktycznie po całym świecie, a co za tym idzie podlegają różnym, niekiedy zupełnie odmiennym od polskiej, jurysdykcjom prawnym. 

Kontrakty CFD mają jednak jednak mnóstwo zalet. Jedną z największych jest ogromna różnorodność. Na jednej platformie uzyskujesz dostęp praktycznie wszystkich możliwych rynków. Nie musisz też od razu inwestować wielkich kwot, gdyż najczęściej można zakupić stosunkowo małe ilości wybranego instrumentu. W tym przypadku nie ma górnych, czy dolnych limitów. Z kolei stosując dźwignię finansową, dzięki niewielkiej inwestycji można liczyć na spory zysk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here