Zdolność kredytowa - czym jest i jak ją poprawić

Życie bez kredytów wydaje się dziś wielu ludziom absolutnie niemożliwe. Często jednak nie mogą oni zaciągnąć tak wysokiego kredytu jak by chcieli ze względu na niską zdolność kredytową. Czym jednak jest zdolność kredytowa i jak można ją poprawić?

Czym jest zdolność kredytowa?

Jeśli chodzi o zdolność kredytową, w skrócie jest to określenie jak wysoką kwotę kredytu jest w stanie spłacić dany człowiek. Oceny tej dokonuje najczęściej bank po złożeniu wniosku o kredyt. Warto mieć na uwadze, że bank często zaniża zdolność kredytową, gdyż chce mieć pewność, że otrzyma pożyczone pieniądze z powrotem.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Bank badając zdolność kredytową sprawdza wszystkie nasze zobowiązania oraz zarobki. Warto więc zminimalizować koszty stałych zobowiązań przed podjęciem starań o kredyt. Jak jednak to zrobić?

Przede wszystkim, należy spłacić jak najwięcej z zaciągniętych kredytów. Każdy niespłacony jeszcze kredyt znacząco obniża zdolność kredytową. Ponadto, również jeśli jest taka możliwość warto zrezygnować z karty kredytowej czy też konta z debetem. Jedno i drugie ma bowiem znaczenie jeśli chodzi o określanie zdolności kredytowej.

Ponadto, artukuły specjalistów bankowych radzą pozbyć się jak największej ilości rzeczy, które wymagają stałego utrzymania. Chodzi tu na przykład o samochód. Jednakże, mało kto byłby skłonny zrezygnować z auta dla kredytu. Wydaje się to absurdalne. Tym nie mniej, śmiało można po prostu przepisać auto na kogoś bliskiego. W takim przypadku, kiedy nie jest ono naszą własnością, bank nie będzie zwracał na nie uwagi.

Niewątpliwie, posiadanie samochodu, czy też liczba posiadanych kart kredytowych to kwestie mniej ważne niż zaciągnięte kredyty. Warto też mieć na uwadze, że ważne jest nie tylko to, na jaką kwotę zaciągnęło się kredyty, ale czy spłaca się je w terminie. Nawet duża zdolność kredytowa nie pozwoli bowiem na otrzymanie kredytu, jeśli poprzednie kredyty spłacaliśmy z opóźnieniem lub tez nie spłacaliśmy wcale. Jesteśmy w takiej sytuacji niewiarygodni dla banku, więc nie chce on z nami współpracować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here