kredyt na działkę

Rzadko który młody człowiek, marzący o własnym domu z ogrodem, może sobie pozwolić na taki zakup za gotówkę. Większość ludzi, jeśli marzy o własnych czterech ścianach, skazana jest na kredyt. I chociaż jesteśmy wręcz bombardowani reklamami kredytów, z których możemy dowiedzieć się, że „to jest takie proste!”, to jednak rzeczywistość szybko weryfikuje nasze plany. Okazuje się jednak, że na przykład uzyskanie kredytu na działkę wcale nie jest takie łatwe. Na szczęście jednak mamy wiele możliwości i placówek, które takich pożyczek udzielają. Co w takim razie należy zrobić, aby przybliżyć marzenia o własnym domu?

kredyt na działkęPrzygotuj wkład własny.

Zacznijmy od tego, że wiele banków nie uznaje działki, na którą bierzemy kredyt, za jego zabezpieczenie. Oznacza to, że musimy przygotować się na to, że, aby dostać kredyt na działkę, będziemy musieli mieć znacznie większy wkład własny, niż nam się wydaje. Bywają wypadki, że bank oczekuje wpłaty nawet około 40-50% wkładu własnego. Jednak istnieje również możliwość uzyskania kredytu na 100% wartości działki, jeżeli zdecydujemy się na dodatkową opłatę, czyli ubezpieczenie braku wkładu własnego. Taką składkę płacimy z góry za kilka lat i jeżeli po pewnym czasie dokonamy wkładu własnego, to składka jest nam zwracana, a jeśli nie – wpłacamy kolejną. Jest to dosyć rozsądne i elastyczne rozwiązanie dla wielu osób. Sami musimy ocenić swoje możliwości finansowe zanim zdecydujemy się na kredyt na działkę.

Skompletuj dokumenty.

Oprócz wkładu własnego, aby dostać kredyt na działkę, należy oczywiście przygotować odpowiednie dokumenty. Zazwyczaj zależy to od banku, który udziela nam kredytu, ale można być pewnym, że zostaniemy poproszeni o skompletowanie podstawowego pakietu, w którego skład wchodzą odpisy z Księgi Wieczystej, dokumenty potwierdzające przeznaczenie zakupionej działki pod zabudowę mieszkaniową, wypis z ewidencji gruntów i kopii mapy ewidencyjnej, czy też aktu notarialnego sprzedaży lub umowy przedwstępnej. Powiedzmy sobie szczerze – zanim kupimy działkę na kredyt, musimy przygotować się na załatwienia mnóstwa formalności.

Poznaj rynek zanim się zdecydujesz.

Bardzo ważną rzeczą przed wzięciem kredytu na działkę, jest zorientowanie się na rynku i wybranie takiego banku, który proponuje nam najlepsze warunki i jak najkorzystniejsze oprocentowanie, a także zabezpieczenie naszych interesów. Na szczęście dla potencjalnych klientów, banki prześcigają się w prezentowaniu nowych ofert, z których można wybrać coś dla siebie. Pamiętajmy jednak, że jest to wybór często na wiele lat i najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego doradcy, który pomoże nam podjąć dobrą decyzję – jest wiele osób, które się tym zajmują, posiadają dużą wiedzę i na pewno będą w stanie nam doradzić. Im lepiej poznamy rynek, porównamy oferty, czy nawet poradzimy się znajomych, tym bardziej będziemy zadowoleni i bez problemu dotrwamy do końca spłaty kredytu na działkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here