kredyt na budowę domu

Każdy marzy o tym, aby mieć własny kąt – niezależnie od tego, czy chodzi o mieszanie w bloku, czy też dom wolnostojący. Niestety ceny nieruchomości są bardzo wysokie i naprawdę mało kogo stać dzisiaj na zakup nieruchomości lub wybudowanie jej za gotówkę. Pragnienie posiadania wymarzonych czterech ścian najczęściej zaprowadza nas do banku, gdzie udajemy się, aby wziąć kredyt na budowę domu. Co powinniśmy wiedzieć zanim podpiszemy stosowne dokumenty i zwiążemy się z bankiem na wiele lat? Czego unikać i jak się przygotować?

kredyt na budowę domuOkreśl swoją zdolność kredytową.

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że to, co nazywamy kredytem na budowę domu to najczęściej kredyt hipoteczny na 20-30 lat. Decydując się na najlepszy, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników, jak na przykład brak wymogu przedstawiania rachunków i faktur za wykonane prace i zakupione materiały, atrakcyjne oprocentowanie, czy też finansowanie całości kosztów budowy. Jednak w pierwszej kolejności, decydując się na kredyt na budowę domu, musimy obliczyć swoją zdolność kredytową. Mają na nią wpływ dochody i rodzaj posiadanej umowy z pracodawcą. To, jak wyglądają nasze wydatki, ma również znaczenie, jeśli chodzi o maksymalną wysokość raty kredytu hipotecznego. Jeśli decydujemy się na wzięcie kredytu wraz ze współmałżonkiem, pod uwagę zostaną wzięte wspólne dochody, ale także liczba osób w rodzinie. Wszelkie aktualne i przeszłe zadłużenia, również wpływają na zdolność kredytową i ratę kredytu. Należy wziąć to pod uwagę i uregulować wszelkie zobowiązania wcześniej.

Przygotuj się na formalności.

Przed podpisaniem umowy kredytowej na budowę domu, musimy przedstawić bankowi odpowiednie dokumenty, często w wielu egzemplarzach i kserokopiach. Różne banki mają indywidualne wymagania co potrzebnych dokumentów przy udzielaniu kredytu na budowę domu, więc o kształt tej listy musimy dopytywać w odpowiedniej placówce. Podstawowy pakiet, który będziemy musieli przedstawić to dokumenty poświadczające tożsamość, dokumenty świadczące o dochodach i wydatkach, aktualne dokumenty działki budowlanej, dokumenty budowy, jak na przykład decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ostateczna decyzja w sprawie pozwolenia na budowę czy też projekt budowlany do wglądu. Do tego inne czynności dokumentujące, wyznaczone przez bank. Na podstawie dostarczonych dokumentów bank wydaje zgodę lub odrzuca nasz wniosek o kredyt na budowę domu.

Dokładnie przemyśl swój wybór.

Wiemy już, że wcale niełatwo dostać kredyt na budowę domu, a decyzja zostaje podjęta na lata. Dlatego poświęćmy jak najwięcej czasu na to, aby wybrać odpowiednią i korzystną ofertę. Zanim wybierzemy konkretny bank, w którym chcemy zaciągnąć kredyt na budowę domu, pytajmy wśród klientów, chociażby na forach internetowych, sprawdzajmy wszystkie tabele opłat, a jeżeli potrzebujemy fachowej pomocy, to bez trudu znajdziemy doradę finansowego, który pomoże nam wybrać najlepszą opcję. Nie dajmy się zaskoczyć, aby przez kolejne lata móc spać spokojnie w swoim wymarzonym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here