jak oszczędzać

Pracujemy coraz więcej i więcej, by żyć na poziomie, który będzie nas satysfakcjonował. Często jednak jest tak, że mimo iż nasze zarobki nie należą do najniższych, a w pracy spędzamy i tak wiele czasu, to jednak stan naszego konta pozostawia wiele do życzenia. Być może w takich momentach powinniśmy zdać sobie sprawę, że niepotrzebnie wydajemy pieniądze i powinniśmy się zastanowić jak oszczędzać. Cóż, nie jest to łatwe, zwłaszcza, gdy należymy do osób rozrzutnych, ale na szczęście jest to jak najbardziej możliwe.

jak oszczędzaćNaucz się kontrolować swój budżet.

Aby opracować skuteczny sposób oszczędzania, musimy przede wszystkim nauczyć się kontrolować swoje wydatki – osobom, które zastanawiają się jak oszczędzać, pomogą na pewno wygodne aplikacje na telefon, które ułatwiają kontrolę naszych wydatków. Wymaga to oczywiście pewnej skrupulatności i dokładności, ponieważ trzeba zapisywać wszelkie wydatki, ale naprawdę się to opłaca. Po pewnym czasie zdajemy sobie bowiem sprawę, jak wiele środków wydajemy bezmyślnie. Często nawet nie zwracamy uwagi na drobne wydatki, jak przekąski, czy niepotrzebne drobiazgi, ale w skali miesiąca, nawet te najmniejsze kwoty mogą okazać się pokaźnymi sumami. Jeśli nie wiemy jak oszczędzać, bo wydaje nam się, że już skromniej żyć się nie da, to takie narzędzia szybko weryfikują nasze przekonania i często ukazują stopień nieumiejętnego zarządzania domowym budżetem.

Wyznacz sobie cel.

Jeśli już uda nam się zapanować nad wydawaniem pieniędzy, to łatwiej będzie nam opracować dobry sposób na to jak oszczędzać środki na koncie. Ograniczenie wydatków to jedno, natomiast równe ważne jest założenie sobie celu, na który chcemy oszczędzać pieniądze. Celowość działania, znacznie wpływa na konsekwencję i ułatwia wytrwałe dążenie do celu. Warto zatem odpowiedzieć sobie nie tylko na pytanie „jak oszczędzać?”, ale też „na co chcę oszczędzać?”. Mogą to być wymarzone buty, wakacje życia, czy też drogi gadżet, na który nie mogliśmy sobie pozwolić, ale określenie celu to pierwszy krok do sukcesu. Jeżeli natomiast chcemy oszczędzać na szeroko pojętą „czarną godzinę”, to warto pieniądze składać na lokacie, do której nie będziemy mieli nieograniczonego dostępu – dzięki temu unikniemy pokusy wydawania zaoszczędzonych już pieniędzy na nieistotne zachcianki.

Zaoszczędź i poczuj satysfakcję.

Jeśli wiemy już jak oszczędzać pieniądze, na pewno szybko znajdziemy sobie jakiś cel, w kierunku którego będziemy zmierzać. Prowadźmy zapiski, notatki, korzystajmy z aplikacji na telefon lub zwykłego notesu, ale nauczmy się kontrolować swoje wydatki. Dzięki temu satysfakcja z osiągniętego celu będzie większa, a my szybko przypomnimy sobie po właściwie tyle czasu spędzamy w pracy. Nawet jeżeli uważamy się za osoby rozrzutne i uważamy, że oszczędzanie po prostu nie jest dla nas – warto podjąć próbę i na własnej skórze przekonać się o tym jak można oszczędzać skutecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here