Inwestowanie w złoto - od czego zacząć? Poradnik dla początkujących

Chcesz zainwestować pieniądze w złoto? Nasz poradnik pomoże Ci poznać podstawy takiego sposobu inwestowania i zwiększyć Twoje szanse na powodzenie.

Inwestowanie pieniędzy w złoto jest stosunkowo nowym trendem. Znaczący wzrost zainteresowania tym szlachetnym kruszcem obserwuje się dopiero od 5-6 lat. Nie ulega wątpliwości, że taki sposób lokowania nadwyżek finansowych jest godny rozważenia. Dlaczego?

Zalety inwestowania w złoto

Aby rozpocząć inwestowanie, nie musisz poznawać fachowego słownictwa ani analizować skomplikowanych mechanizmów działania produktów finansowych. Jedyne, co musisz zrobić, to zakupić sztabki lub monety. W tym przypadku, w przeciwieństwie do inwestycji w akcje czy fundusze inwestycyjne, nie musisz wybierać spośród setki możliwych opcji. Dla osoby niedoświadczonej jest to ogromna zaleta.

Warto podkreślić, że złoto jest jedyną „walutą” rozpoznawalną i uznaną na całym świecie. Bez względu na to, w której części globu znajdziesz się za kilka czy kilkanaście lat, taka inwestycja będzie dla Ciebie bezpieczna i przyszłościowa.

Stop inflacji

W przeciwieństwie do pieniądza złoto nie ulega wpływowi inflacji. Jego wartość z roku na rok nie spada, a zwiększa się. 100 lat temu za 20 uncji złota lub 1000 dolarów można było kupić świetnej jakości samochód. Obecnie na zakup dobrej klasy auta także wystarczy 20 uncji złota, 1000 dolarów okaże się jednak kwotą zbyt małą do nabycia sprawnego pojazdu. Niestety, inflacja jest nieunikniona, pieniądz będzie więc tracił na wartości. W przeciwieństwie do złota.

Jakie złoto wybrać?

Złoto warto zakupić w formie sztab, sztabek oraz monet bulionowych, zwanych też lokacyjnymi. Ich cena zależy od wartości rynkowej (punktem odniesienia jest tu London Bullion Market Association, czyli Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców) oraz marży naliczonej przez sprzedawcę. Choć monety są z reguły droższe od sztabek, są również łatwiej zbywalne.

Unikaj kupowania złota w postaci biżuterii, figurek czy puzderek. Takie przedmioty są zazwyczaj wykonane z kruszcu niskiej próby, a ich koszt jest zdecydowanie wyższy niż wartość złota, z którego zostały wykonane.

Monety czy sztabki?

Jeśli planujesz mniejszą inwestycję, najlepszym pomysłem będą właśnie monety bulionowe. Najpopularniejsze z nich to:

  • * Krugerrand,
  • * American Eagle,
  • * Maple Leaf,
  • * Wiener Philharmoniker,
  • * Suweren.

Jeśli chcesz zainwestować w złoto więcej pieniędzy, sięgnij po sztabki.

Na co należy uważać?

Jedną z kluczowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę planując zakup złota, jest uczciwość kontrahenta. Niestety, czasem zdarza się, że zamiast sztabki złota możesz otrzymać jej atrapę, np. pozłacany wolfram. Aby uniknąć czarnego scenariusza, warto korzystać z usług sprawdzonych sprzedawców o stabilnej i pewnej pozycji na rynku. Chęć zaoszczędzenia kilkudziesięciu czy kilkuset złotych może mieć dotkliwe konsekwencje.

Kursy złota – stabilne i bezpieczne

Jak pokazują statystyki, inwestowanie w złoto jest obecnie jedną z najbezpieczniejszych form pomnażania kapitału. Choć kursy złota na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci nie zawsze były stabilne, taka forma inwestycji w długofalowej perspektywie zawsze przynosiła zysk.

Kiedy warto kupować złoto?

Złoto często określa się jako świetną inwestycję „na czarną godzinę”. Kiedy sytuacja gospodarcza kraju jest stabilna, kruszec tanieje. W obliczu zawirowań i kryzysów – zyskuje na wartości. Dobrym przykładem obrazującym taką tendencję może być wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kiedy okazało się, że to właśnie on obejmie tę funkcję, inwestorzy zaczęli masowo sprzedawać dolara amerykańskiego i kupować złoto. W wyniku tych działań wartość kruszcu wzrosła aż o 4 proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here