ile kosztuje założenie firmy

W dzisiejszych czasach bardzo powszechny jest pogląd, że aby osiągnąć sukces i nie martwić się o przyszłość, najlepiej jest założyć firmę i zostać przedsiębiorcą. Cóż, trzeba przyznać, że historii o ludziach którzy postawili wszystko na jedną kartę i postanowili założyć swój własny biznes jest naprawdę sporo i często tacy ludzie odnoszą ogromne sukcesy. Niezależnie od tego czym kieruje się przyszły przedsiębiorca, to podstawą założenia firmy jest dobry biznesplan, od tego bowiem zależy nie tylko sukces, ale też koszta, z jakimi będziemy się borykać już od samego początku. Zatem ile kosztuje założenie firmy?

ile kosztuje założenie firmyZacznij od rejestracji firmy.

Pierwszą decyzją, jaką musi podjąć aspirujący przedsiębiorca jest wybór obszaru działalności nowo otwartego biznesu. Należy jednak wiedzieć, że zarejestrowana może zostać tylko taka działalność, która zgodna jest z Polską Klasyfikacją Działalności. To od tej decyzji zależeć będzie chociażby forma prawna lub to, czy będzie konieczne zarejestrowanie jako zwolniony lub czynny podatnik VAT – a jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Na tym etapie ciężko powiedzieć ile kosztuje założenie firmy. W zależności od tego, czy działamy solo czy nie, przy wyborze formy prawnej naszej działalności, możemy zdecydować się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki. Jeżeli chcemy rozkręcić większą firmę za większe pieniądze, to najczęściej decydujemy się na zawiązanie spółki – ten model sprawdza się, gdy spotkają się dwie osoby ze spójną wizją. Najczęściej jednak przedsiębiorcy zaczynają od założenia jednoosobowej działalności gospodarczej i stają się swoim własnym szefem, który za sukces firmy odpowiada własnym majątkiem i sam najlepiej wie ile kosztuje założenie firmy i późniejsze utrzymanie.

Wpisy do ewidencji są darmowe.

W przypadku zarejestrowania jednoosobowej działalności, należy koniecznie dokonać wpisania jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Następuje to przez wypełnienie formularza CEIDG-1, który jednocześnie jest wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON). Oprócz tego wypełnia się oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne do naczelnika urzędu skarbowego (NIP).Wpis do CEIDG jest darmowy i odbywa się odbywa się przez wypełnienie formularza elektronicznego. Kolejnym krokiem dla przedsiębiorców, którzy chcą być podatnikami VAT to złożenie do właściwego urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R. To również jest bezpłatne.

Ciężko określić ile kosztuje założenie firmy, bo jak widać, sama rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest praktycznie darmowa. Aby jednak oszacować koszty prowadzenia własnej firmy, musimy ocenić wkład własny, stopień inwestycji i ewentualne wydatki na start. To, ile kosztuje założenie firmy, zależy więc od bardzo wielu czynników i nie da się tego jednoznacznie określić na początkowym etapie działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here