ile kosztują studia zaoczne

Każdy młody człowiek, który przygotowuje się do matury, staje również przed wyborem – co dalej? Jakie wybrać studia? Co chcę robić w życiu i jak pokierować swoją dalszą edukacją? Nie są to niestety łatwe wybory, a wręcz przeciwnie – spoczywa na nas ciężar i odpowiedzialność za decyzje, które mogą zadecydować o całym naszym życiu. W takich momentach rozważamy różne opcje, w tym wybór między studiami dziennymi a zaocznymi. Utarło się, że studia dzienne na państwowych uczelniach są darmowe, ale jak to naprawdę jest? I ile kosztują studia zaoczne?

ile kosztują studia zaoczneStudia dzienne to duże wydatki.

Gdy musimy dokonać wyboru między studiami zaocznymi, a dziennymi, często kierujmy się utartym przekonaniem, że przecież edukacja na studiach dziennych jest darmowa. Owszem, jeżeli mamy to szczęście, że wymarzona uczelnia wyższa znajduje się w naszym rodzinnym mieście, a my dalej beztrosko możemy mieszkać u rodziców i kontynuować naukę. Jednak weźmy pod uwagę, że takie sytuacje to rzadkość i zazwyczaj na studia wyjeżdżamy – nagle okazuje się, że wydatków jet coraz więcej i więcej, a my, ze względu na codzienne zajęcia w szkole, nie mamy możliwości sobie dorobić. Musimy opłacić czynsz za mieszanie czy akademik, kupić podręczniki, nie mówiąc o codziennym utrzymaniu. W takich sytuacjach, gdy zastanowimy się ile kosztują studia zaoczne, to okazuje się, że ostateczny bilans jest podobny.

Studiuj i zarabiaj jednocześnie.

Oczywiście, studia zaoczne oznaczają opłatę za czesne. To, ile kosztują studia zaoczne, zależy od uczelni, jej prestiżu, ilości zjazdów (weekendów, w trakcie których są zajęcia) czy nawet kierunku, na którym chcemy się uczyć. Aktualnie średnia wysokość czesnego to około 600-800 złotych miesięcznie, ale oczywiście istnieją uczelnie nieco tańsze. Warto sprawdzić oferty różnych uczelni, aby dowiedzieć się ile kosztują studia zaoczne na tej, która szczególnie nam odpowiada. Wybierając najlepszy kierunek i uczelnię, zwracajmy uwagę nie tylko na to ile kosztuje, ale też na stopień wykwalifikowania kadry i prestiż placówki. Niesłusznie bowiem utarło się przekonanie, że na studiach zaocznych nauczymy się mniej – dużo tutaj zależy od nas i od stopnia zaangażowania. Dodatkowym atutem i czynnikiem powodującym, że studia zaoczne de facto kosztują mniej, jest to, że równolegle możemy czynnie pracować na pełen etat, jednocześnie zdobywając cenne doświadczenie zawodowe. Dzięki temu, w momencie kończenia studiów magisterskich, mamy już kilka lat doświadczenia, a nie zaczynamy od zera i najniższych zarobków.

Porównuj i wybieraj mądrze.

Jeżeli nie możemy się zdecydować i zastanawiamy się ile kosztują studia zaoczne, nie bójmy się porównywać i sprawdzać oferty różnych uczelni, bo może się okazać, że bez problemu możemy sobie na to pozwolić i jeszcze zaoszczędzimy, podejmując równolegle pracę zawodową. Wszystko oczywiście zależy od tego, na jaki kierunek i uczelnię się zdecydujemy, ale jeśli dokładnie sprawdzimy wszystkie możliwości, to będziemy w pełni zadowoleni z kierunku, który obraliśmy i okaże się, że studia zaoczne wcale nie kosztują tak dużo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here