Wyboiste i źle oznakowane. Właśnie tak o polskich drogach myśli większość cudzoziemców. Co więcej, wielu z nich nie planuje do nas podróży, bo boi się jazdy na tak źle przygotowanym terenie. Czy te obawy mają jednak podstawy? Czy przypadkiem nie działa tutaj stereotyp? Poznajcie fakty na temat stanu polskich dróg.
Statystyki
Ponad 1 500 kilometrów autostrad, tyle samo dróg ekspresowych. Do tego kolejnych 1 000 kilometrów dróg tego rodzaju w budowie i 14 obwodnic. Takim wynikiem możemy się pochwalić, bo jest naprawdę imponujący. Chociaż Polska nie plasuje się na pozycji lidera, patrząc na jakość dróg w całej Europie, to śmiało można potwierdzić, że pnie się na coraz wyższe miejsce.
Stan techniczny dróg
Czy wiecie, że GDDKiA każdego dnia nadzoruje stan polskich dróg na każdym odcinku? Specjalne kontrole pozwalają zapobiegać powstawaniu nowych ubytków, nierówności czy większej głębokości kolein. Celem takiego nadzoru jest oczywiście bezwzględne bezpieczeństwo nie tylko kierowców, ale i innych uczestników ruchu drogowego.
Uznaje się, że każdego roku aż ponad 60% dróg na terenie naszego kraju nie wymaga żadnych napraw. Tylko 13% dróg musi przechodzić natychmiastową renowację. Nie jest to zły wynik, cudzoziemcy z Niemiec czy Holandii, gdzie drogi są idealnie, nie muszą się więc czego bać. Spokojnie mogą wybierać się do nas na wypoczynek.
Przyczyny złego stanu dróg w Polsce
Służby drogowe potwierdzają, że drogi, które wymagają napraw to te, które uległy zniszczeniu przede wszystkim wskutek klimatu, w jakim znajduje się nasz kraj. Upalne lata i mroźne zimy nie wpływają korzystnie. Woda, która zalega w jezdni, zamarza, przez co powstają pęknięcia.
Konieczność napraw może wynikać również z samej jazdy polskich kierowców. Niedostosowane nawierzchnie do poszczególnych typów aut czy zbyt brawurowa jazda okazuje się niekorzystna. Nie ma też co ukrywać, że po polskich drogach jeżdżą auta stare. Średni wiek liczony jest na 10-15 lat. Nie są to pojazdy najlepszej jakości – przeznaczamy na nie około 15 000 złotych i są to środki, jakie zdobywamy poprzez kredyty samochodowe czy innego rodzaju wsparcie finansowe.
Jacy są polscy kierowcy?
Cudzoziemcy uznają, że nie tylko polskie drogi są w kiepskim stanie, ale również jazda naszych rodaków pozostawia wiele do życzenia. Ich zdaniem jesteśmy nazbyt wybuchowi, nadmiernie używamy klaksonu, da się wyczuć agresję. Nasza jazda jest za bardzo dynamiczna, wymuszamy pierwszeństwo, wyprzedzamy „na trzeciego”, nagminnie przekraczamy prędkość.
Całościowy obrazek nie jest zbyt optymistyczny. Działają w tym przypadku stereotypy albo wiedza o polskich drogach sprzed lat. Wystarczy przyjechać i zobaczyć, jak wiele się zmieniło, ile inwestycji zostało już zakończonych, a ile jeszcze trwa, by wszyscy kierowcy mogli cieszyć się u nas spokojną i bezpieczną jazdą.