Spread walutowy to różnica, która występuje pomiędzy kursem kupna waluty, a kursem jej sprzedaży. Wysokość spreadu ustalana jest indywidualnie przez banki oraz inne instytucje finansowe. Zazwyczaj wynosi kilka procent, co przekłada się na spory wydatek w przypadku zaciągnięcia kredytu walutowego i konieczności jego regularnego spłacania.

Spread przy kredycie walutowym

Spread ma bardzo duże znacznie w przypadku kredytów walutowych, ponieważ różnica między kursem kupna i sprzedaży określonej waluty może znacząco wpływać na wysokość rat. Transze kredytu wypłacane są przez banki po cenie zakupu waluty, natomiast kredytobiorca spłaca je po cenie sprzedaży. W związku z tym, wzięcie kredytu walutowego wiąże się z koniecznością spłaty nie tylko kapitału i odsetek, ale również prowizji dla banku w postaci spreadu. Informacje na temat wysokości spreadów w poszczególnych bankach podawane są m.in. na stornach internetowych instytucji, a także w serwisie https://spred.pl. Miesięczne zestawienie średnich spreadów bankowych znaleźć można również pod adresem: https://www.mr.gov.pl/media/39087/Spready_20170602.xls

Ustawa antyspreadowa

Najwięcej na spreadzie tracą kredytobiorcy, którzy pozaciągali pożyczki w obcych walutach. Jednak dzięki ustawie antyspreadowej możliwa stała się spłata zadłużenia bezpośrednio za pomocą waluty, w której pobierany był kredyt. Dlatego nawet posiadając kredyt walutowy można przeprowadzić wymianę we własnym zakresie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług jednego kantorów internetowych, w których spread jest bardzo niski, a na dodatek organizują one wiele atrakcyjnych promocji. Ponieważ samodzielna wymiana pieniędzy do spłaty kredytu może być czasochłonna, warto skorzystać z usług różnych porównywarek e-kantorów, takich jak na przykład KantorBox. W serwisie https://kantorbox.pl znajdują się aktualne kursy wymiany walut z poszczególnych kantorów internetowych, dzięki czemu znalezienie najbardziej odpowiedniej i opłacalnej oferty jest szybkie i bardzo proste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here