weterynaria – studia

Osoby, które szczególnie kochają zwierzęta i chcą im pomagać, wybierają studia na kierunku weterynaria. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę jak ciężki jest to kierunek i jak wielu wyrzeczeń oraz nauki wymaga. Studia na weterynarii to nie głaskanie krówek i wyciąganie kleszczy pieskom, to często litry potu, krwi i łez. Dla osób, które chcą poświęcić życie na pomoc zwierzętom nie jest to jednak żadna przeszkoda i tacy ludzie są gotowi na szereg poświęceń. Na co należy się przygotować przed podjęciem studiów weterynaryjnych?

weterynaria – studiaNa czym to polega?

Weterynaria to nauka o zwierzętach, ich chorobach oraz profilaktyce i higienie produktów pochodzenia zwierzęcego Na większości uczelni studia weterynaryjne trwają 5,5 roku – są to studia magisterskie i po ich zakończeniu student uzyskuje stopień magistra weterynarii. Studenci na tym kierunku uczą się również o ochronie ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego, jak na przykład ptasia grypa, czy też choroba wściekłych krów. W trakcie studiów na weterynarii, studenci zdobywają wiedzę, która umożliwia późniejsze zapobieganie lub zwalczanie chorób zwierząt, uczą się przeprowadzać zabiegi chirurgiczne, odbierać porody i inne. Weterynaria to studia skomplikowane i trudne równie mocno jak medycyna lekarska – tutaj również chodzi o ratowanie życia i zdrowia, ale naszych braci mniejszych, gdzie dodatkowym utrudnieniem jet to, że zwierzę raczej nam nie powie gdzie go boli i co mu dolega. Na weterynarii studenci uczą się również badać zwierzęta rzeźne – pod kontem zdatności mięs do spożycia, sprawowania nadzoru weterynaryjnego nad obrotem zwierzętami i miejscami ich gromadzenia czy też wykonywania badań i weterynaryjnej oceny środków żywienia zwierząt i warunków ich wytwarzania.

Weterynaria – studia nie dla wrażliwców.

Każdy przyszły student weterynarii przed podjęciem edukacji na tym kierunku powinien odpowiedzieć sobie na pytanie czy jest gotów na poświęcenia i drastyczne widoki, nie jest to bowiem kierunek dla osób, które mają wrażliwy żołądek. Trzeba być przygotowanym nie tylko na mało apetyczne widoki, ale też ciężkie warunki – przyjmowanie porodów, otwarte rany, operacje – to wszystko sprawia, że weterynaria nie jest najlepszym pomysłem dla ludzi nieodpornych na takie sytuacje. Zanim zdecydujemy się na studia na weterynarii, warto popytać na forach, poczytać artykuły i opinie studentów i absolwentów tego kierunku.

Co po studiach?

Ważnym aspektem przy wyborze studiów na weterynarii jest to, że absolwent tego kierunku może podjąć pracę w wielu miejscach, jak zakłady lecznicze dla zwierząt, laboratoria diagnostyczne oraz przy dystrybucji i produkcji weterynaryjnych produktów leczniczych. Po studiach na weterynarii można podjąć pracę w administracji różnego szczebla, wszędzie tam gdzie jest wymagane posiadanie tytułu zawodowego lekarza weterynarii, a także w placówkach naukowo-badawczych i instytucjach badawczo-rozwojowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here