W których zawodach warto szukać pracy w roku 2021

Przyczyną zmian na rynku pracy nie jest wyłącznie epidemia koronawirusa, ponieważ wiele branż od dłuższego czasu boryka się z problemami. Jednak pandemia spowodowała pewną polaryzację gałęzi gospodarki – jedne ucierpiały w ogromnym stopniu, inne – przeżywają rozkwit. Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2021 roku?

Których pracowników czeka ciężki czas?

Do niedawna prestiżowe i bardzo dobrze opłacane zawody powoli odchodzą w przeszłość, np. górnictwo. Jednak czas pandemii drastycznie zmniejszył zatrudnienie w gastronomii i hotelarstwie. Zwolnienia planowane są w większości branż usługowych, przede wszystkim w turystyce, branży przewozowej czy w firmach sprzątających. Redukcja etatów nie omija branży finansowej, odzieżowej, producentów samochodów i maszyn oraz budownictwa. Co ciekawe, kryzys na rynku pracy dotyka także osoby zatrudnione w sektorze publicznym, głównie w administracji. Do takiego stanu rzeczy przyczyniła się cyfryzacja, ponieważ sztuczna inteligencja coraz częściej zastępuje człowieka.

Praca w branży IT dla kandydatów z mocnym CV

Obecna sytuacja niejako wymusiła na firmach widoczny od kilku lat trend cyfryzacji biznesu. Firmy, które do tej pory nie korzystały w takim stopniu z Internetu, muszą obecnie wiele procesów przeprowadzać zdalnie. Technologia na stałe zagościła w przedsiębiorstwach, a ich działalność skierowana została w kierunku e-commerce, systemów IT i szeroko pojętej automatyzacji. Zatrudnienie w branży IT jest zatem gwarantowane nie tylko z powodu pandemii, ale również ze względu na nieustanny postęp cyfrowy. Zawody z branży IT oraz telekomunikacji będą naturalnie przenikać do innych dziedzin gospodarki.

Jeśli nie informatyk, to kto?

Wzrasta liczba Polaków, którzy przykładają wagę do bezpieczeństwa w pracy czy podczas robienia zakupów. Reżim sanitarny pociągnął ze sobą widoczne zmiany w biznesie. Nowa codzienność, gdzie dystans, dezynfekcja i maseczki nikogo już nie dziwią, spowodowała, że dużym zainteresowaniem cieszą się także specjaliści od BHP. Niewątpliwie zapotrzebowanie na pracowników będzie wysokie w branżach, które oferują produkty pierwszej potrzeby, a więc w handlu spożywczym czy w farmaceutyce. Każda decyzja o zmianie zawodu wymuszona jest zmieniającymi się warunkami na rynku pracy. W poszukiwaniu nowego zatrudnienia przydatne będą szablony CV wraz z przykładami i wskazówkami, które pomogą zainteresować osobą kandydata przyszłego pracodawcę. CV można napisać przy pomocy bezpłatnego kreatora dokumentów PDF.

Zawody przyszłości

Przyszłość na rynku pracy jest ściśle powiązana ze zmieniającym się światem. Pośród najbardziej pożądanych zawodów, szczególnie w dobie epidemii, z pewnością znajdują się medyczne profesje. W Polsce deficyt lekarzy i pielęgniarek jest ogromny, co uwidoczniło się za sprawą koronawirusa. Atrakcyjni na rynku pracy będą również inżynierowie i eksperci z zakresu odnawialnych źródeł energii. Spowodowane jest to coraz większym naciskiem na ochronę środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here