Drukarka laserowa czy atramentowa

Atramentowa czy laserowa – to pytanie najczęściej zadajemy sobie, chcąc kupić drukarkę do domu lub biura. Jaka w praktyce jest lepsza i czy zawsze modele laserowe przeważają nad starszymi drukarkami atramentowymi? Zobacz, czym różnią się obydwa typy drukarek i poznaj ich zalety i wady. Dzięki temu wybór właściwego urządzenia będzie znacznie prostszy.

Wady i zalety drukarki laserowej

Drukarka laserowa to ta, która do działania wykorzystuje toner. Jego cząstki rozprowadzane są na kartce za pomocą specjalnego bębna światłoczułego. Modele laserowe dostępne są w wersji monochromatycznej (czarno białej) oraz kolorowej. Drukarki laserowe wykorzystywane są przede wszystkim w biurach i firmach, ale goszczą też w wielu domach. Wynika to z niewątpliwych zalet tego urządzenia. Za tą najważniejszą uznaje się tani koszt wydruku. Drukarki laserowe szczególnie dobrze radzą sobie z dużymi ilościami tekstu. Drukują go szybko i przy niskich kosztach eksploatacyjnych. Dodatkowo plusem jest wysoka trwałość druku. Chociaż drukarka laserowa wydaje się najlepszym rozwiązaniem, to trzeba pamiętać o jej wadach. Jest to sprzęt dość drogi. Ceny drukarek laserowych zaczynają się od ok. 400 złotych. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że są to modele monochromatyczne, czyli drukujące jedynie w kolorystyce czarno-białej. Laserowe drukarki kolorowe są znacznie droższe I trzeba za nie zapłacić około 1000 zł. Na minus modelom laserowym przypisuje się też gabaryty. Szczególnie sprzęty drukujące na kolorowo mają znaczne wymiary, co sprawia trudności we wstawieniu ich do małych biur czy mieszkań.

Wady i zalety drukarki atramentowej

Drugim często wybieranym modelem drukarek są atramentówki. Drukarki atramentowe to doskonały wybór do domu i małego biura. Urządzenia tego rodzaju są tanie, kompaktowe i wygodne w użytkowaniu. Ich niska cena nie przekłada się na gorszą jakość druku, a wręcz przeciwnie – drukarki atramentowe można wykorzystać do drukowania zdjęć, obrazów i grafik w wysokiej jakości. Na plus zapisać można im również fakt, że nawet tanie modele drukują w kolorze. Zalety te nie oznaczają jednak, że drukarki atramentowe nie posiadają żadnych wad. Ich dużym minusem są wysokie koszty eksploatacji. Tusze do drukarek HP i inne oryginalne są nie tylko droższe niż tonery, ale i częściej trzeba je wymieniać. Przy częstym drukowaniu oznacza to, że na tusze będzie trzeba wydać niemałe środki.

Kiedy warto wybrać drukarkę atramentową?

Drukarka atramentowa to doskonały wybór zarówno do biura, jak i do domu. Warto na nią postawić, jeśli na zakup urządzenia nie chce się przeznaczać dużych pieniędzy. Modele atramentowe i to w wersji kolorowej można kupić już od 300 złotych. Jeśli drukarki nie będzie się zbytnio eksploatować, to jej utrzymanie nie będzie drogie. Na zakupie tuszu można też oszczędzić, jeśli do drukarki będzie się kupować tusze będące zamiennikami tych oryginalnych. Na rynku dostępne są zamienniki do drukarek atramentowych najbardziej znanych marek takich jak: Hewlett Packard, Canon, Epson i inne. Warto też zaznaczyć, że urządzania tych marek można wykorzystywać do drukowania zdjęć, obrazów i grafik. Z tym zadaniem poradzą sobie one znacznie lepiej niż urządzenia laserowe.

Materiały eksploatacyjne do drukarek atramentowych

Przed zakupem modelu atramentowego warto zadać sobie pytanie, jakie materiały eksploatacyjne do drukarek będzie trzeba uzupełniać. Urządzenia atramentowe działają na tusze. Producenci polecają, aby sięgać po te oryginalne. Do drukarek Hewlett Packard należy więc szukać tuszy HP, tusze pasujące do drukarek Canon to natomiast te produkowane przez tę markę. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku dostępne są też tusze zamienniki. Są one tańsze od oryginałów, ale czy równie dobre? Tu zdania są podzielone. Po zamienniki warto sięgać, jeśli kupuje się je od sprawdzonych dostawców. Dzięki temu ma się gwarancję, że nie obniżą one jakości wydruku, a także nie wpłyną negatywnie na działanie sprzętu. Oryginalne tusze i ich zamienniki dostępne są w wersji czarno – białej i kolorowej. Produkty trzeba wybierać pod kątem konkretnego modelu sprzętu. Informacje o kompatybilnych atramentach znajdziesz na obudowie urządzenia lub w instrukcji obsługi. Warto również zaznaczyć, że w przypadku drukarek atramentowych zużywają się nie tylko tusze. Wymiany będą wymagać też kartridże atramentowe oraz głowice drukujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here