Umorzenie kredytu – co warto o tym wiedzieć?

0
1553

Większość osób po wzięciu kredytu jest zadowolona z tej decyzji. Cieszymy się z tego, że udało nam się otrzymać wymarzony kredyt, a środki z tego produktu możemy przeznaczyć na spełnienie marzeń np. o budowie domu czy zakupie samochodu. Niestety zadowolenie może minąć w momencie, gdy przyjdzie do regularnego spłacania rat, które jest bardzo ciężkie a wręcz niemożliwe.

Przyczyną może być nagła utrata pracy lub chwilowe problemy finansowe. W takich chwilach kredytobiorcy zastanawiają się, czy jest możliwe, aby umorzyć wcześniej zaciągnięty kredyt i uwolnić się od problematycznego zobowiązania? Razem ze specjalistami Spłata Pożyczek odpowiemy na to pytanie w poniższym artykule.

Czy można umorzyć dług bankowy?

Bank ma możliwość, aby umorzyć całość lub część długu swojego klienta – jest to jego dobra wola. Mogłoby się więc wydawać, że do takich sytuacji po prostu nie dochodzi, bo czemu bank miałby rezygnować z odzyskania swoich pieniędzy, a tym samym ponieść straty? Co ciekawe zdarzają się jednak sytuacje, w których możemy liczyć na częściowe umorzenie zobowiązania. Może się tak stać, gdy:

– dochody kredytobiorcy pomniejszą się przez śmierć współmałżonka,

– kredytobiorca trwale utraci zdolność do pracy, zachoruje lub stanie się niepełnosprawny,

– kredytobiorca utraci mienie w wyniku jakiejś katastrofy np. pożaru.

Co ciekawe dla banku korzystniejsze może być umorzenie części długu niż odsprzedaż długu firmie windykacyjnej lub dochodzenie o swoje pieniądze w sądzie. Takie działania są uciążliwe, czasochłonne, ale także drogie. Z tego względu umorzenie części długu wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Dla osoby, którą dotknęła trudna sytuacja i nie zapowiada się, aby coś w tej kwestii szybko się zmieniło, niższa rata, to łatwiejsza spłata. Istnieje więc szansa, że nieumorzona część zobowiązania zostanie spłacona, a bank nie będzie aż tak bardzo stratny. Jeśli jednak dłużnik dysponuje dużym majątkiem, z którego mógłby spłacać zobowiązanie, to wniosek o umorzenie kredytu raczej nie zostanie zaakceptowany.

Śmierć kredytobiorcy a umorzenie długu

Wielu osobom wydaje się, że śmierć kredytobiorcy równoznaczna jest z umorzeniem długu. Warto jednak wiedzieć, że wcale tak nie jest, a kredyt nie znika wraz ze śmiercią osoby, która miała go spłacać. Obowiązek spłaty długu przechodzi bowiem na spadkobierców zmarłego. Jeśli spadek zostanie przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza, długi trzeba będzie spłacić do wysokości odziedziczonego majątku. Po przyjęciu spadku wprost na dziedzicu spoczywa obowiązek spłaty całości zobowiązania, nawet jeśli przewyższa ono wartość odziedziczonego majątku.

Istnieje możliwość, aby umorzyć część długu po śmierci kredytobiorcy, jednak tak jak już wspomnieliśmy – zależy to od dobrej woli banku. Jeśli spadkobiercy dłużnika znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie uregulować zobowiązania, to bank zazwyczaj decyduje się na częściowe umorzenie zobowiązania. Jest to bowiem tańsze rozwiązanie niż windykacja.

Upadłość konsumencka a umorzenie kredytu

Na ogłoszenie upadłości konsumenckiej z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Jeśli nie możesz wziąć kredytu konsolidacyjnego lub oddłużeniowego https://splatapozyczek.pl/kredyt-oddluzeniowy/, a bank niechętnie podchodzi do kwestii umorzenia zobowiązania, to może być to jedyne wyjście na uwolnienie się od problemów finansowych. Jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek o upadłość konsumencką, może albo od razu umorzyć zobowiązania bez ustalania planu spłaty wierzycieli, albo ustalić plan spłaty i umorzyć zobowiązania dopiero po jego wykonaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here