Akty notarialne w zdecydowanej większości przypadków muszą być sporządzane przez notariusza lub jego zastępcę. Za ich pomocą możemy udokumentować czynności prawne, a także zdarzenia prawne. Wybór odpowiedniej Kancelarii Prawnej nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze Kancelarii Notarialnej?

Przy wyborze notariusza powinniśmy sprawdzić, jaki jest zakres jego specjalizacji. Jeśli posiada on wymagane uprawnienia, to możemy skorzystać z jego usług. Zupełnie nieistotna jest lokalizacja Kancelarii Notarialnej. Nie prawdą jest, że musi ona znajdować się, jak najbliżej miejsca zamieszkania. Może być to dowolnie wybrana miejscowość.

Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić wysokość opłat związanych z sporządzeniem atu przez notariusza. Warto mieć świadomość, że akty notarialne nie muszą mieć takiej samej ceny. Taksy określają wyłącznie maksymalne wynagrodzenie konkretnej czynności notarialnej. Finalna cena zależy wyłącznie od notariusza. Jeśli zależy nam na czasie, powinniśmy również dowiedzieć się, kiedy można umówić się na wizytę. Czasami czas oczekiwania jest zbyt długi.

Co należy mieć przy sobie, aby podpisać akt?

Każda sprawa wymaga zupełnie innych dokumentów i zaświadczeń. Najlepiej zapytać o to notariusza lub sprawdzić, czy nie zamieścił on informacji na ten temat na swojej stronie internetowej. Akty notarialne dotyczą m.in. darowizny, umowy sprzedaży, czy też dożywocia. Każda umowa wymaga innej procedury.

W przypadku np. przeniesienia prawnej własności nad nieruchomością, niezbędny będzie nam dowód tożsamości, wypis z księgi wieczystej, dowód posiadania prawa własności do nieruchomości, czy też wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego. Dobrze mieć również umowę przedwstępną.

Jak wygląda procedura sporządzenia aktu?

W pierwszej kolejności notariusz zapoznaje się ze sprawą. Musi sprawdzić m.in. wiarygodność obu stron, a także poprawność umowy pod względem prawnym. Jego zadaniem jest ochrona interesów obu stron. Pomaga również w redagowaniu treści umowy.

Po sporządzeniu aktu następuje odczytanie treści przez notariusza. Na samym końcu następuje podpisanie sporządzonego dokumentu. Podpisy muszą złożyć nie tyko uczestnicy sprawy, ale również notariusz, a także wszystkie osoby obecne podczas tworzenia aktu. Warto pamiętać, że oryginalny dokument jest przechowywany w Kancelarii Notarialnej. Strony umowy otrzymują ich wypisy, które są identyczne, jak oryginał, a także mają taką samą wartość prawną. Notariusz ma obowiązek przechowywania aktów przez 5 lat.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here