Czy praca elektryka to dobry plan na udaną przyszłość? Wszystko zależy od wykształcenia i doświadczenia jakie ma osoba, posiadająca uprawnienia do tego zawodu. Jednak według polskiego prawa, elektrykiem może zostać każdy. Wystarczy, że zda odpowiedni egzamin kwalifikacyjny. Jest to szansa szybkiego zarobku zarówno dla młodych ludzi jak i starszych potrzebujących dodatkowej pracy.

Gdzie nauczyć się zawodu elektryka? Jak zostać elektrykiem?

Zawodu elektryka można nauczyć się w różnych instytucjach, takich jak szkoły zawodowe, szkoły średnie czy studia wyższe na uczelni technicznej, politechnice. Na tym ostatnim stopniu edukacji można kształcić się na takich kierunkach jak: energetyka, elektrotechnika czy elektronika. Jednak od tego jakie kwalifikacje i profil posiadamy, zależy stanowisko, na którym będziemy pracować. O dokładnych wymaganiach i doświadczeniu jakie musisz posiadać, żeby pracować jako elektryk, przeczytasz na https://praca.money.pl/oferty/elektryk/, wybierając konkretne oferty zleceniodawców. Jednak elektrykiem może zostać tak naprawdę każdy, wystarczy tylko zdać egzamin kwalifikacyjny. Takie uprawnienia zdobywa się w ośrodkach SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) lub SIMP (Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich). Innym sposobem na osiągnięcie niezbędnych kwalifikacji jest ukończenie kursu lub szkolenia.

Co robi elektryk? Obowiązki w pracy elektryka

Podstawowym obowiązkiem elektryka jest projektowanie i instalacja sieci elektrycznych. Osoba pracująca w tym zawodzie posiada także uprawnienia do dokonywania przeglądów technicznych, konserwacji i naprawy instalacji elektrycznych i maszyn oraz naprawę linii kablowych i napowietrznych, a także ich konserwację. Elektryk może także zainstalować oświetlenie lub odpowiednie ogrzewanie. Do zakresu jego umiejętności powinno także należeć zajmowanie się elektromechaniką pojazdów i naprawianie silników. Jednak wszystko zależy od wykształcenia i doświadczenia w tym kierunku. Absolwenci studiów wyższych na tej specjalizacji mogą także kontrolować urządzenia energetyczne w zakładach pracy, tworzyć dokumentacje techniczne czy projektować nowe urządzenia elektryczne. Poza tym osoba pracująca na tym stanowisku powinna być odpowiedzialna i rzetelna, bo jest to ryzykowny zawód, w którym często bierze się odpowiedzialność za zdrowie i życie innych ludzi. Pożądanymi cechami elektryka są także dokładność i staranność.

Ile zarabia elektryk?

Wysokość wynagrodzenia elektryka jest uzależniona od wielu czynników. Między innymi od stanowiska jakie zajmuje. Tzw. szeregowy elektryk zarobi najmniej 2000 zł brutto, natomiast zarobki osoby z wykształceniem inżynierskim to najczęściej kwota w wysokości 4 do 5 tysięcy złotych miesięcznie. Można zatem przyjąć, że średnia zarobków elektryka to około 3500 zł brutto. Duży wpływ na to ma także miejsce, w którym pracuje elektryk. Na dużo większą pensję mogą liczyć osoby wykonujące swój zawód w aglomeracjach miejskich niż ci, którzy pracują na wsiach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here