Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko miało zapewnioną dobrą przyszłość. Warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu przyszłości finansowej dziecka, kiedy jest ono jeszcze małe, i wtedy założyć mu lokatę w banku.
Jak wybrać lokatę dla dziecka
Wydaje się, że warto przeglądnąć artykuły internetowe, w których dokonywane są porównania poszczególnych lokat dla dzieci. Jest to produkt bardzo popularny, dlatego też, w swojej ofercie posiada go zdecydowana większość banków. Artukuły często pozwalają poznać ukrywane przez bank informacje na temat poszczególnych lokat.
Na co zwracać uwagę?
Zdecydowanie, bardzo ważne jest to jak oprocentowana jest lokata dla dziecka. Niestety, obecnie oprocentowania lokat, nie tylko tych dla dzieci, są rekordowo niskie. Tym nie mniej, zawsze lepiej jeśli pieniądze choć odrobinę mnożą się na lokacie, niż gdyby miały leżeć na koncie i w ogóle nie pracować.
Wybierając lokatę dla dziecka należy jednak zwracać uwagę nie tylko na jej oprocentowanie. Ważny jest typ lokaty. Najlepiej wybrać taką lokatę, która wymaga ciągłego dokładania pieniędzy. Chodzi o to, że zobowiązujemy się wpłacać jakąś określoną kwotę na lokatę co pewien, również z góry ustalony czas.
Wydaje się, że takie rozwiązanie jest o tyle dobre, że motywuje do regularnego odkładania pieniędzy. Bez takiej motywacji niejednokrotnie ludzie rezygnują z oszczędzania, gdyż pojawia się jakiś nieprzewidziany wydatek, który pochłania pieniądze przeznaczone dla dziecka.
Dlaczego akurat lokata?
Niewątpliwie, jest wiele sposobów na to, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo finansowe. Odkładać pieniądze można bowiem w różny sposób. Dlaczego wybierać akurat lokatę dla dziecka? Wydaje się, że przede wszystkim chodzi tu o wspomnianą wcześniej motywację do oszczędzania. Pieniądze znajdujące się na lokacie nie kuszą tak bardzo jak pieniądze, które są na koncie bankowym. Tym bardziej kusi gotówka, a niestety wciąż są ludzie, którzy wybierają właśnie odkładanie pieniędzy w gotówce.
Lokata dla dziecka jest lepszym rozwiązaniem również z tego względu, że jest oprocentowana, więc pieniądze nie tracą na wartości z powodu inflacji.