KRD – jak sprawdzić czy figuruje w bazie dłużników

KRD czyli Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. KRD zajmuje się gromadzeniem oraz udostępnianiem informacji na temat dłużników, którzy zostali zgłoszeni do tego rejestru przez wierzycieli. Stwierdzenie, że w rejestrze odnotowywane są wyłączne dane dłużników, oznacza, że znajdziemy tam wyłącznie negatywne wpisy, które dotyczą opóźnień w spłacie bądź nie spłaconych zobowiązań. Zanim powiemy jak sprawdzić czy jestem w KRD odpowiedzmy na pytanie, kto może się tam znaleźć.

Kto może trafić do rejestru KRD?

W rejestrze KRD możemy odnaleźć wpisy dotyczące zarówno osób prywatnych, jak i firm. Z kolei dokonać wpisu mogą jedynie przedsiębiorcy, po spełnieniu określonych przesłanek. Wpisu dotyczącego osoby fizycznej można dokonać jeżeli wysokość przeterminowanego zobowiązania wynosi minimum 200 zł. Z kolei, jeśli do rejestru dłużników chcemy dopisać firmę, minimalna wysokość przeterminowanego zadłużenia wynosi 500 zł.

Termin zalegania z płatnością musi wynosić minimum 60 dni. Po tym czasie, wierzyciel musi wysłać listem poleconym do dłużnika, wezwanie do zapłaty oraz informację o zamiarze dokonania wpisu w KRD. Po upływie miesiąca od nadania wezwania, jeśli dłużnik w dalszym ciągu nie uregulował zobowiązania i strony nie doszły do porozumienia, wierzyciel ma prawo dokonać wpisu w KRD.

Jak sprawdzić czy figuruje w bazie dłużników?

Jak sprawdzić czy jestem w KRD? Przede wszystkim należy powiedzieć, że sprawdzenia danych możemy dokonać na stronie www.krd.pl. Jednak aby to zrobić musimy mieć konto na portalu. W ten sposób bowiem portal gwarantuje, że dane umieszczone w KRD nie trafią w niepowołane ręce.

Aby utworzyć konto, podczas procesu rejestracji będziemy musieli podać swoje podstawowe dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz kod pocztowy miejscowości, w której zamieszkujemy. Z kolei numer Pesel posłuży nam jako login do konta, do którego już samodzielnie, musimy utworzyć unikalne hasło. Kolejnym krokiem jest zaakceptowanie regulaminu oraz wyrażenie zgody w punktach, w których jest to obligatoryjne.

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak za pomocą loginu oraz hasła, zalogować się do swojego konta w portalu KRD. Jednakże to nie pozwoli nam jeszcze na pobranie raportu. Dlaczego? Zanim będziemy mieli pełny dostęp musimy potwierdzić, że dane podane w formularzu rejestracji są prawdziwe i należą do nas. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym, najszybszym sposobem jest dokonanie przelewu weryfikacyjnego ze swojego konta bankowego. Przelewu dokonujemy na kwotę 1 zł. To co najważniejsze to fakt, że przelewu musimy dokonać z konta należącego tylko i wyłącznie do osoby, której dane zostały podane podczas tworzenia konta w KRD. Oznacza to, że konto bankowe nie może należeć np. do małżeństwa, gdzie jako właściciele rachunku funkcjonują oboje. Drugim sposobem na potwierdzenie danych, jest przesłanie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego. W tym przypadku proces weryfikacji może jednak potrwać trochę dłużej.

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Jeśli nasze dane zostaną zweryfikowane i jesteśmy zalogowani na naszym koncie, możemy kliknąć w ikonkę „sprawdź swój Pesel” i zweryfikować czy nasze dane znajdują się w Krajowym Rejestrze Długów. Wygenerowanie raportu jest darmowe raz na 6 miesięcy. Jeśli taki raport potrzebny jest nam częściej, opłata za jego jednorazowe wygenerowanie wynosi 6,90 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here