Konto osobiste dopasowane do Twoich potrzeb

Rosnąca świadomość osób sięgających po usługi banków wymaga od tych instytucji wprowadzania kolejnych udogodnień. Współczesny klient oczekuje nie tylko tego, że posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego będzie tanie lub darmowe – coraz częściej istotne jest m.in. to, aby mieć szeroki dostęp do zgromadzonych środków i zarządzania nimi z poziomu laptopa czy urządzeń mobilnych.

Dlatego też banki coraz bardziej prześcigają się w zapewnieniu różnych usług powiązanych z prowadzeniem konta osobistego. Każdy klient ma oczywiście inne potrzeby względem takich produktów. Kiedy bowiem jedni priorytetowo traktują szerszy dostęp do darmowych bankomatów, niezależnie od sieci, to inni wymagają tego, aby karta debetowa była darmowa. To tylko dwie różne cechy związane z ROR-ami, a jest ich znacznie więcej. Stąd też hasła reklamowe mówiące o koncie osobistym, które jest dopasowane do konkretnych potrzeb – każdy klient może je stworzyć takim, jakim chce. Co to dokładnie oznacza? Jakimi cechami powinno się ono charakteryzować, aby było prawdziwie indywidualne?

Opłaty za posiadanie konta (i nie tylko)

Darmowe posiadanie rachunku coraz częściej staje się standardem. Baczny klient z pewnością zauważy, że bank reklamujący w ten sposób swoje usługi, rzeczywiście odnosi się do samego posiadania ROR-u. Tymczasem w kosztach należy uwzględnić jeszcze prowizje za przelewy, opłaty za kartę płatniczą, korzystanie z kodów SMS-owych i wiele innych. Pytanie więc, czy rzeczywiście mamy do czynienia z kontem osobistym. Gdyby przyjrzeć się bliżej dostępnym ofertom, to w rzeczywistości rachunków oszczędnościowych za 0 złotych jest naprawdę niewiele. Z drugiej strony nowoczesne banki, jak Santander, rozumieją potrzeby klientów i umożliwiają im prowadzenie rachunku za „prawdziwe” 0 złotych. W takich sytuacjach często wymagają od klientów spełnienia dodatkowych warunków.

Mogą one dotyczyć na przykład miesięcznego minimalnego wpływu na rachunek, co automatycznie zwalnia użytkownika z płacenia za posiadanie konta. Karta płatnicza natomiast jest najczęściej darmowa, jeśli dokona się nią określonej liczby transakcji lub też płatności o określonej wartości. Wiele banków pozwala wypłacać gotówkę za darmo z bankomatów innych sieci, jeśli operację przeprowadza się z użyciem BLIK-a, czyli specjalnego kodu, generowanego przez aplikację mobilną. Sposobem na uniknięcie prowizji za wybieranie pieniędzy z obcego automatu jest również comiesięczne opłacanie specjalnej usługi. Zazwyczaj jej koszt wynosi kilka złotych, co w przypadku częstego wypłacania środków wiążę się z realnym oszczędzaniem na każdej operacji. Podróżujących z pewnością ucieszy fakt, że podobna opcja istnieje dla klientów korzystających z bankomatów za granicą.

Dodatkowe usługi oferowane przez banki

Darmowe prowadzenie konta, a także większe oprocentowanie robią coraz mniejsze wrażenie na klientach – jak sobie wyjaśniliśmy wyżej, stają się one powoli normą. Dlatego zainteresowani ROR-ami często poszukują innych, dodatkowych usług. Wśród nich jest nie tylko zarządzanie pieniędzmi przez Internet czy aplikację mobilną, ale też szereg innych możliwości, jak na przykład zwrot części kosztów związanych z opłatą rachunków za media czy programy lojalnościowe – zbieranie punktów, korzystanie z atrakcyjnych rabatów itp. Same aplikacje mobilne dają również liczne korzyści. Dzięki nim możemy nie tylko zarządzać naszymi pieniędzmi na rachunku, przez zlecanie przelewów, zakładanie lokat mobilnych itd., ale też załatwimy sprawy urzędowe, kupimy bilety na komunikację miejską czy festiwale i koncerty.

Karta w popularnym systemie

Każda karta przydzielana do konta osobistego działa w określonym systemie. Zdecydowanie najpopularniejsze są Visa i MasterCard, przy czym w przypadku obu rozwiązań mogą pojawić się pewne różnice. Widać je w szczególności, gdy jest się w podróży zagranicznej – jeśli płacimy za pomocą karty MasterCard w innej walucie niż euro czy dolary, możemy spodziewać się wyższych kosztów transakcji, wynikających z podwójnego spreadu (wartość jest wpierw przeliczana jedną z dwóch ww. walut, a później dopiero na złotówki). Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie kart od obu firm, gdyż może zdarzyć się, że honoruje się tylko jedną z nich.

Jak wybrać konto osobiste dopasowane do własnych potrzeb?

Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie – jak faktycznie będziemy z niego korzystać? Czy częściej wybieramy pieniądze z bankomatu, czy wolimy płacić bezgotówkowo? Czy zależy nam na stałym dostępie do usług banku dzięki aplikacji mobilnej, czy też wystarczy obsługa z poziomu strony internetowej na komputerze? Warto również wziąć pod uwagę to, jak często będzie się odbywało podróże zagraniczne. Precyzując swoje wymagania, można dobrać idealny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here