Powszechnie wiadomo, że specjalistyczne maszyny budowlane są drogie, w związku z czym warto dobrze je ubezpieczyć. Zwykła polisa OC w tym przypadku nie wystarczy, w związku z czym warto zawrzeć także dodatkowe ubezpieczenie CPM. Od jakich zdarzeń chroni? Dlaczego jest niezbędne w branży budowlanej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest ubezpieczenie CPM?
Ubezpieczenie CPM z ang. Contractor’s Plant Machinery to polisa, w ramach której ochroną można objąć maszyny budowlane, a także wyposażenie placu budowy oraz inny sprzęt wykorzystywany na budowie. Od jakich zdarzeń chroni? Otóż, polisa CPM zabezpiecza na wypadek:
- kradzieży maszyn i sprzętu z placu budowy lub miejsca postoju,
- uszkodzeń i zniszczeń poczynionych przez osoby trzecie,
- błędów w obsłudze maszyn,
- szkód wywołanych przez warunki atmosferyczne (pożar, uderzenie pioruna, osuwisko, grad),
- kolizji z innymi maszynami,
- przewrócenia się maszyny,
- innych uszkodzeń.
W tym miejscu należy wspomnieć także o tym, że ubezpieczenie CPM zabezpiecza maszyny i sprzęt budowlany nie tylko w trakcie jego eksploatacji, ale również w czasie postoju, napraw, remontów, montażu, demontażu, załadunku i rozładunku. Co więcej, można skorzystać także z rozszerzenia polisy, a więcej informacji na temat klauzul dodatkowych znajduje się pod linkiem: https://pragmago.pl/porada/ubezpieczenie-cpm-kiedy-nalezy-zadbac-o-ubezpieczenie-maszyn-budowlanych/.
Co może objąć ubezpieczenie CPM?
Polisę CPM można zawrzeć w calu zapewnienia kompleksowej ochrony maszyn i sprzętu wykorzystywanego na budowie. W praktyce może ona objąć:
- maszyny budowlane, czyli m.in.: koparki, ładowarki, wózki widłowe, walce drogowe, spycharki, żurawie i pozostałe maszyny wykorzystywane na budowie,
- sprzęt budowlany, w tym różnego rodzaju narzędzia, rusztowania, elementy zabezpieczające, kontenery.
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie CPM?
Co przemawia za tym, by wykupić ubezpieczenie CPM dla maszyn i sprzętu budowlanego? Przede wszystkim to, że jest on z reguły bardzo drogi, a ewentualne uszkodzenia i awarie powodują nie tylko koszty związane z ich usunięciem, ale przyczyniają się również do przestojów, które także są kosztowne. Poza tym za zawarciem polisy CPM przemawiają także jej zalety, wśród których należy wymienić między innymi:
- szeroki zakres ochrony, ponieważ polisa CPM chroni zarówno od zdarzeń losowych, jak i kradzieży sprzętu budowlanego, czy błędów w obsłudze maszyn;
- możliwość objęcia ochroną nie tylko maszyn budowlanych, ale również innego sprzętu, czy wyposażenia placu budowy;
- wysokie sumy ubezpieczenia, które można dopasować do indywidualnych potrzeb oraz wartości przedmiotów ubezpieczenia;
- możliwość skorzystania z klauzul dodatkowych, co pozwala rozszerzyć zakres polisy o szkody powstałe w trakcie transportu maszyn i sprzętu na plac budowy, czy ubezpieczyć się od kosztów związanych z koniecznością pracy w godzinach nadliczbowych lub nocnych.
Podsumowując należy stwierdzić, że ubezpieczenie CPM dzięki szerokiemu zakresowi może pozwolić zachować ciągłość pracy na budowie mimo awarii lub uszkodzenia sprzętu. W efekcie można uniknąć przestoju, a co za tym idzie związanych z nim kosztów i innych problemów.