Głównym zadaniem doradcy finansowego jest dobranie dla klienta najlepszego kredytu. Ten ma spełniać jego oczekiwania, potrzeby a także brać pod uwagę zdolność kredytową klienta. Dobry doradca finansowy powinien mieć wiedzę. Powinien rozumieć, jak działają produkty finansowe, które oferuje, a także jak wygląda w tej chwili ich rynek.
Doradca finansowy
Zawód ten powinna wykonywać osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie, kompetencje, z reguły niezależna i niemająca nic wspólnego z żadną konkretną instytucją związaną z finansami. Głównym zadaniem doradcy jest ochrona majątku klienta. Jest to zawód związany z ciągłym kontaktem z ludźmi i szukaniem porozumienia w ważnych dla nich kwestiach, dlatego doradca finansowy powinien być osobą komunikatywną, obiektywną, odpowiedzialną, cierpliwą i odporną na stres. Ważne są również takie cechy jak dobra organizacja pracy, samodzielność w działaniu, zaradność i zaangażowanie. Zadania i obowiązki:
- doradzanie klientom przy wyborze usług finansowych,
- gromadzenie i weryfikacja dokumentacji,
- współpraca z bankami
Zarobki doradcy finansowego
Rozpiętość zarobków doradców finansowych jest bardzo duża – osoba wykonująca ten zawód może zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na wysokość wynagrodzenia mają wpływ czynniki takie jak:
- wielkość firmy,
- kapitał firmy,
- wykształcenie,
- staż pracy,
- region zatrudnienia.
Zarobki w tej profesji to jeden ze zdecydowanych pozytywów. Niewielkie wymagania formalne, z którym spotyka się kandydat do pracy w zawodzie doradcy finansowego, a przy tym wynagrodzenie przekraczające najczęściej kwotę 3 000zł netto to dwa czynniki motywujące do wyboru kariery w tej branży. Wahają się w zależności od miasta i skuteczności doradcy. Na wynagrodzenie doradcy składa się pensja podstawowa, która zazwyczaj opiewa na kwotę w granicach 1 500 – 3 000 złotych oraz prowizja od zrealizowanego kredytu, jaka wypłacana jest przez określony bank. Przeciętny specjalista tego rodzaju zarabia łącznie około 5 000 złotych. Ci doświadczeni, pracujący z renomowanych placówkach, obsługujący dużą rzeszę klientów, otrzymają zapłatę w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Plusy i minusy pracy doradcy
Plusy:
- spore zarobki,
- duże możliwości rozwoju osobistego i zawodowego,
- jasno wytyczona ścieżka kariery,
- praca z ludźmi,
- najczęściej samodzielne stanowisko pracy.
Minusy:
- konieczność ciągłego doszkalania (co może być również zaletą),
- niejednokrotnie praca z „trudnym” klientem
- duży stres i „wyścig szczurów”,
- brak czasu wolnego i życia prywatnego.
Klienci doradców finansowych
Dwie największe grupy korzystające z usług doradców finansowych to przede wszystkim osoby chcące zainwestować lub pozyskać pieniądze, najczęściej ze źródeł zewnętrznych. W Polsce Klient nic nie płaci doradcy finansowemu. Wynagrodzenie zależy od tego jak wykonuje on swoją pracę, ponieważ składa się najczęściej tylko z części ruchomej (jak jest część stałą to jest ona minimalna). Dlatego im lepiej pracuje doradca tym wyższą ma prowizję, a co za tym idzie i wynagrodzenie.