działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana jest idealnym pomysłem wtedy kiedy nie chcesz zakładać własnego Biznesu, nie jesteś do końca pewien czy prowadzenie własnej działalności jest dla Ciebie, ale masz świetny pomysł na zarabianie pieniędzy. Dowiedz się na czym ona polega, oraz ile możesz dzięki temu zarobić. Jednym z najprostszych przykładów tego, jak mieć biznes, ale nie rejestrować go jest handel na Allegro. W jaki sposób sprzedawać, aby nie złamać przepisów? Sprawdź sam!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/dzialalnosc-nierejestrowana/

Działalność nierejestrowana – jak ją założyć?

Do założenia działalności nierejestrowanej wystarczy nam jedynie spełnienie kilku warunków. 

Jakie są to warunki:

• Przychody z Twojej działalności nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia (w każdym miesiącu)

• Nie posiadałeś działalności gospodarczej, lub zamknąłeś się przed upływem 30 kwietnia 2017 roku

• Prowadzi uproszczona ewidencję sprzedaży

Jeżeli spełniasz powyższe trzy warunki, w takim razie Nie masz obowiązku rejestracji w swojej działalności w CEIDG, czyli w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednak po przekroczeniu limitu, masz 7 dni na zarejestrowanie swojej działalności.

Nie jest to metoda na zarobienie dużych pieniędzy kropka z drugiej strony ryzyko z tego wynikające, również nie jest małe. Odpadają obowiązki ZUS oraz nie musisz w przyszłości rozważać na przykład zawieszenia lub zamknięcia swojej działalności.

To, że dla państwa nie jesteś oficjalnie przedsiębiorcą, nie oznacza że nie jesteś nim dla klienta. Obowiązują cię wszystkie przepisy dotyczące ochrony konsumenta. Takie jak prawo do odstąpienia w terminie 14 dni od umowy zawartej na odległość.

Działalność nierejestrowana a ZUS

Dla wielu osób jest to wybawienie, ponieważ nie muszą płacić składek ZUS ani ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli równocześnie posiadasz umowę zlecenie, czy świadczysz usługi to za środki te odpowiada twój zleceniobiorca. 

Działalność nierejestrowana – koszty

Jeżeli chodzi o Przychody z działalności nierejestrowanej rozliczasz je w postaci PIT-36. W dokumencie tym znajdziesz rubrykę dotyczącą takiej formie działalności. Odliczysz również swoje koszty związane z wykonywaną działalnością. Może być na przykład zakup materiałów, druk, wynajęcie grafika i wiele innych. Trzymaj w domu wszelkie paragony, ponieważ koszty muszą być udokumentowane.

Działalność nierejestrowana a VAT

Prowadząc mały handel lub usługi Nie musisz wcale rejestrować się jako podatnik VAT. Są jednak wyjątki. Musisz rejestrować się jako płatnik VAT, Jeżeli prowadzisz usługi związane z doradztwem czy też prawnicze. Sprawdź czy twoja działalność, mieści się w takiej puli.

Zobacz też: http://www.menis.pl/rejestracja-firmy-przez-internet/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here