3 filary, na których opiera się świat bankowości

Banki głęboko przeniknęły do naszego życia. Korzystamy z nich, aby otrzymywać pensje, zaciągać kredyty, oszczędzać na emeryturę i płacić czynsz. Nie zawsze jednak wiemy, jak one działają. W rzeczywistości banki to zwykłe firmy. Nie różnią się one tak bardzo od sklepów czy salonów samochodowych, jak zwykliśmy sądzić. Jedną z rzeczy, które są trudne w bankach, jest produkt, którym się zajmują. Pieniądze zmieniają swoją wartość w każdej sekundzie i zawsze ktoś ich potrzebuje.

Przyjrzyjmy się, jak banki radzą sobie z pieniędzmi i jak je kontrolują. Zacznijmy od podstaw: co one robią w ogóle. Banki robią trzy rzeczy: przechowują pieniądze, udzielają kredytów i dokonują płatności.

Depozyty bankowe

Depozyt to przekazanie pieniędzy do banku. Zabiera je tymczasowo, a następnie oddaje z odsetkami. Gdy nie było banków, pieniądze ukrywano pod łóżkiem lub w sejfie. Ale jeśli w domu pojawili się złodzieje lub wybuchł pożar, ludzie tracili wszystko.

Początkowo banki pełniły rolę strażników – trzymały pieniądze innych ludzi pod kluczem. Pobierały za to prowizję. Jeśli klient nie wracał po swoje pieniądze, bank mógł je sobie przywłaszczyć. Ale to był wyjątek. Wtedy banki zdały sobie sprawę, że siedzenie na workach ze złotem jest niemądre. Są to wolne pieniądze i dopóki nikt ich nie potrzebuje, bardziej opłacalne jest ich inwestowanie. Na przykład poprzez pożyczanie pieniędzy https://pozyczkolog.pl/ i czerpanie zysków z odsetek.

Banki uwielbiają depozyty. W końcu im więcej mają pieniędzy, tym więcej pożyczą, tym więcej zarobią. Aby przyciągnąć więcej klientów, banki zaczęły dzielić się z nimi zyskami, jakie osiągają z ich pieniędzy. Każdy deponent jest „inwestorem”: za jego pieniądze bank przeprowadza operacje i udziela kredytów. Klienci zarabiają na swoich inwestycjach. Obecnie jest to najbezpieczniejszy sposób na czerpanie zysków z pieniędzy, które leżą bezczynnie.

Kredyty i pożyczki bankowe

Kredyty polegają na pożyczaniu pieniędzy z banku, a następnie stopniowym ich spłacaniu. W rezultacie spłacasz więcej, niż pożyczyłeś. To tak, jakbyś płacił za korzystanie z pieniędzy.

W przeszłości ludzie zaciągali pożyczki u rekinów pożyczkowych na trudnych warunkach i z wysokim oprocentowaniem. Niewywiązujący się ze zobowiązań byli zniewoleni lub trafiali do więzień dla dłużników. Ale banki sprawiły, że lichwa należy już do przeszłości. Pożyczki https://pozyczkolog.pl/  stały się produktem zrozumiałym i stosunkowo bezpiecznym. A bank stał się „sklepem z pieniędzmi”: gromadzi je i sprzedaje po wyższej cenie. Jak w supermarkecie, tylko zamiast chleba, jogurtu i przyborów kuchennych są pieniądze. Pożyczki to dobry sposób na zarabianie pieniędzy, ale tylko wtedy, gdy pożyczający pieniądze spłaca taty.

Płatności i karty bankowe

Przelewy i płatności kartą to sytuacje, w których idziesz do banku i robisz przelew do krewnych w innym mieście. Albo gdy płacisz kartą w supermarkecie – to tak, jakbyś przelewał pieniądze ze swojego konta na konto supermarketu. Albo gdy płacisz za telefon, przelewasz pieniądze ze swojego konta na konto operatora.

Ludzie płacili złotem lub gotówką. Jeśli musieli wysłać pieniądze do innego miasta, wynajmowali kurierów lub sami nosili paczkę. Pensje były wypłacane z sejfu, a żeby pójść do sklepu, trzeba było mieć portfel pełen pieniędzy. Jak na średniowieczne standardy było to wspaniałe, ale niewygodne. Aby uprościć stosunki pieniężne, banki nauczyły się dokonywać płatności bezgotówkowych. Pieniądze odeszły od monet i banknotów na rzecz sygnałów elektronicznych, które pod względem znaczenia nie różnią się od gotówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here