Sposoby na oszczędzanie

Zupełne nie dbanie o swoją przyszłość i nie oszczędzanie pieniędzy to duży błąd. Nigdy nie można być pewnym tego, czy będzie się miało w przyszłości dobrze płatną pracę. Warto także pomyśleć o emeryturze. Jakie są więc najbardziej polecane sposoby na oszczędzanie?

Rozłożenie oszczędności

Wydaje się, że warto oszczędzać na kilka sposobów. Rzecz w tym, aby część oszczędności umiejscowić w inwestycji, która może znacznie pomnożyć posiadane pieniądze. Pozostałe pieniądze natomiast należy odłożyć w bezpieczne miejsce.

W takiej sytuacji można być spokojnym o to, że zaoszczędzone pieniądze nie przepadną. Z drugiej jednak strony, można liczyć na to, że dojdzie do ich pomnożenia. Dobrym przykładem bardzo bezpiecznego miejsca dla oszczędności jest oczywiście lokata. Jeśli chodzi o coś bardziej ryzykownego, to na przykład godne polecenia są akcje spółek, które regularnie wypłacają akcjonariuszom dywidendy.

Motywacja do oszczędzania

Niestety, często ludzie nie oszczędzają nie dlatego, że nie wiedzą gdzie lokować pieniądze lecz nie potrafią znaleźć motywacji do oszczędzania i nie potrafią być w oszczędzaniu konsekwentni, jeśli już nawet rozpoczną odkładać pieniądze. Wydaje się, że na nic nie przydadzą się takim ludziom artukuły dotyczące skutecznego oszczędzania, ani zaawansowana wiedza ekonomiczna, jeśli nie będą mieli wystarczająco dużo silnej woli, aby zamiast wydawać, zaczęli odkładać pieniądze.

Wydaje się, że dobrym pomysłem jest ustalenie procentu, jaki odtrącać będziemy z każdej wypłaty. Określenie tego procentu i założenie odkładania pieniędzy każdego miesiąca jest dosyć skutecznym sposobem na odkładanie.

Ponadto, należy sobie wyznaczyć cel, jaką kwotę chce się oszczędzić. Po osiągnięciu tej kwoty można zmienić sposób oszczędzania, czy też przerwać je na jakiś czas. Dążenie do jakiegoś celu daje większa motywację do działania. Niewątpliwie więc, obserwowanie tego, jak zbliżamy się do wyznaczonej kwoty zmotywuje nas do tego, aby trwać w oszczędzaniu, zamiast wydawać pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here