praca w UK – czy nadal się opłaca

Polacy od lat chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę, a zjawisko szczególnie nasiliło się po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Kierunki, do których migrujemy najczęściej to Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Norwegia i inne kraje europejskie. Motywację do zmiany miejsca zamieszkania każdy ma inną, jednak migrujemy przede wszystkim ze względu na wyższe zarobki, dlatego gdy interesuje nas dobrze płatna, w porównaniu do polskich realiów, praca – UK wydaje się być dobrym kierunkiem.

praca w UK – czy nadal się opłacaPrzygotujmy się przed wyjazdem.

Zanim wybierzemy się do UK w celach zarobkowych, musimy stworzyć dobre CV po angielsku, które zachęci naszych przyszłych pracodawców i zaprezentuje wachlarz naszych możliwości. Musimy również mierzyć siły na zamiary i szukać takiej pracy, która jest adekwatna do naszego doświadczenia i znajomości języka. Nie liczmy bowiem na to, że praca w UK leży na ulicy i czeka na nas niezależnie od tego, że nie potrafimy się nawet poprawnie przedstawić w języku angielskim. Oczywiście, możliwe jest znalezienie takiej pracy, gdzie biegła znajomość języka nie będzie wymagana, natomiast dotyczy to przede wszystkim mało rozwojowych i nieintratnych zajęć jak prace porządkowe, najniższe stanowiska w zakładach przetwórstwa, czy magazynach i piekarniach. Jeśli jednak chcemy zająć się czymś bardziej ambitnym, to oczywiście taka praca w UK czeka także na imigrantów, ale musimy najpierw podszkolić język.

Dowiedz się gdzie szukać pracy.

Szukanie pracy w UK możemy zacząć od kontaktu z agencją zatrudnienia, których wiele działa na terenie Wielkiej Brytanii. Zadaniem takiej agencji jest współpraca z pracodawcami i osobami poszukującymi pracy, a także pomoc imigrantom, chociażby w sporządzeniu CV lub organizacja szkoleń zawodowych, które zwiększają szanse na znalezienie pracy w UK. Możemy wyróżnić przede wszystkim dwa podstawowe rodzaje agencji zatrudnienia, tj. agencję pośrednictwa pracy oraz agencję pracy tymczasowej. W pierwszym wypadku agencja jedynie pomaga nam znaleźć pracę w UK i wszelkie umowy podpisujemy bezpośrednio z pracodawcą, natomiast agencja pracy tymczasowej staje się formalnie naszym bezpośrednim pracodawcą i to z nimi podpisujemy zobowiązania, a także rozliczamy się za wykonaną pracę. Osoby bardziej wykwalifikowane, szukające pracy w UK, powinny skontaktować się z wyspecjalizowanymi agencjami, które poszukują fachowców o konkretnej specjalizacji i doświadczeniu.

Nie bój się wyzwań.

W dzisiejszych czasach mamy prawie nieograniczone możliwości w kwestii emigracji zarobkowej. Jeżeli nasze dotychczasowe warunki pracy nie do końca nam odpowiadają, to naprawdę warto zastanowić się czy praca w UK nie będzie dobrym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Przede wszystkim, nawet jeżeli nie chcemy wyjeżdżać na stałe, doświadczenie zdobyte za granicą z pewnością przyda się na rodzimym rynku pracy, chociażby ze względu na podszlifowanie języka – to zawsze nam się przyda, nawet po powrocie do ojczyzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here