Leasing samochodowy z niskim i wysokim wykupem – dowiedz się, na czym polegają, czym się różnią te rozwiązania i które wybrać

Leasing samochodowy, obok kredytu, jest jedną z najczęściej wybieranych form finansowania. Przedsiębiorcy sami ustalają jego parametry adekwatnie do swoich potrzeb i oczekiwań. Istnieje możliwość wyboru leasingu z niskim lub wysokim wykupem. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Leasing samochodowy to rozwiązanie, w ramach którego firma leasingowa przekazuje w użytkowanie przedmiot umowy leasingobiorcy w zamian za raty leasingowe. Ich wysokość uzależniona jest od trzech czynników: wartości pojazdu, ustalonej wartości wkładu własnego oraz ustalonej wartości wykupu. Manipulując wysokością wykupu można dostosować leasing samochodowy do swoich potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.

Nie mniej niż 19% – zgodnie z obowiązującymi przepisami

Wartość wykupu pojazdu użytkowanego w ramach leasingu operacyjnego ustalana jest w momencie podpisywania umowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może być to wartość niższa niż 19% – w przypadku leasingu zawieranego na 2 lata. Warto jednak mieć świadomość, że wraz z wydłużeniem czasu trwania umowy można obniżyć wysokość wykupu nawet do 1%.

Leasing samochodowy z niskim wykupem

Leasing samochodowy z niskim wykupem to opcja, która charakteryzuje się niewielką procentową wartością, jaką należy uregulować po zakończonej umowie leasingowej, gdy przedsiębiorca chce zatrzymać użytkowany pojazd.

Najniższa możliwa wysokość wykupu wynosi 1% wartości samochodu. Dotyczy to jednak wyłącznie tych przypadków, kiedy umowa leasingowa trwa co najmniej 3 lata. W praktyce oznacza to dość wysokie raty miesięczne (zależne również od wysokości wkładu własnego), które pokrywają znaczną część wartości pojazdu.

Przedsiębiorca, który chce wykupić użytkowany pojazd jako osoba prywatna, powinien rozważyć opcję leasingu samochodowego z niskim wykupem. W takiej sytuacji firma poniesie niewielką stratę, ponieważ tylko 1% wartości auta nie zostanie wliczone w koszty uzyskania przychodu. Sprawdza się to wówczas, gdy właściciel pojazdu – jako osoba prywatna – będzie chciał dokonać sprzedaży samochodu. Kwota uzyskana przy sprzedaży samochodu nie zostanie bowiem wliczona w przychód firmowy, co oznacza niższe podatki.

Leasing samochodowy z wysokim wykupem

Leasing samochodowy z wysokim wykupem to rozwiązanie, które charakteryzuje się sporą procentową wartością, jaką należy uregulować po zakończeniu trwania umowy leasingowej – w przypadku, gdyby przedsiębiorca zdecydował się stać właścicielem użytkowanego pojazdu.

W zależności od umowy z konkretną firmą leasingową, wartość wykupu może wynieść 20-30% w przypadku umowy na 3 lata.

Przedsiębiorcy, którzy nie mają w planach wykupienia pojazdu, powinni zainteresować się opcją leasingu samochodowego z wysokim wykupem. Dzięki temu za najniższą możliwą kwotę będą korzystać z samochodu. To także opcja, która sprawdzi się w przypadku chęci użytkowania pojazdu w zamian za niską ratę miesięczną. Takie rozwiązanie oferuje m.in. Toyota Leasing w ramach Leasingu SMARTPLAN – miesięczna rata dostępna jest już od 1% wartości samochodu.

Wzięcie leasingu samochodowego z niskim lub wysokim wykupem ma swoje plusy i minusy. Wybór jest kwestią indywidualną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here