środa, Kwiecień 25, 2018

Ciekawe biografie

0

Biografie to taki rodzaj literatury, który jest wyjątkowo chętnie czytany. Dlaczego? Wydaje się, że mnóstwo osób jest zwyczajnie ciekawych tego, jak układały się losy różnych znanych osób ze świata sportu, muzyki, filmu, sztuki albo polityki. Niektóre z nich były tak fascynujące, że czytanie biografii to prawie tak samo, jakby czytało się świetnie napisany kryminał. Czasami ludzie chcą poznać też, dlaczego ktoś znany im z historii, podejmował takie a nie inne decyzje, co nim kierowało, co wpływało na jego działania. Dobrze autorzy biografii to często wręcz detektywi, którzy przed napisaniem swojego dzieła czasami przez bardzo długi czas robią odpowiedni research, aby jak najlepiej poznać bohatera swojej planowanej książki. Dostarczają zatem dużo prawdy, choć z pewnością wiele tajemnic ich bohaterów nigdy nie zostanie odkrytych.

Biografie postaci historycznych

Dla fascynatów historii z pewnością bardzo intersujące będą biografie postaci historycznych, które w jakimś stopniu wpłynęły na losy świata lub społeczności. Chyba nie ma osoby, która będąc miłośnikiem historii świata XX wieku nie chciałaby zapoznać się z jedną z najbardziej znanych z tych czasów postacią, jaką jest Adolf Hitler. Książka „Hitler. Biografia” próbuje raz jeszcze dostarczyć informacji o człowieku tak znienawidzonym przez miliony, rzucając światło na jego dzieciństwo i młodość, które być może miały jakiś wpływ na to, dlaczego potem podejmował takie a nie inne decyzje. To zatem możliwość poczytania życiorysu człowieka, któremu już niejeden autor oddał kasty swoich książek. Z pewnością będzie ich jeszcze wielu.

Biografie w księgarni wysyłkowej

Gdzie najtaniej można kupić książki, które opisują fascynujące postacie historyczne? Oczywiście w internecie, który pozwala bardzo szybko wybierać najlepsze oferty oraz porównywać ceny. Dzięki temu za książki się nie przepłaca, tylko kupuje się je w adekwatnych cenach. Poza tym można zamówić je jeszcze w przedsprzedaży, co dla wielu osób ma duże znaczenie. Zatem dobrze zaopatrzona księgarnia wysyłkowa powinna być na celowniku każdego bibliofila, który lubi na bieżąco uzupełniać swoją domową biblioteczkę.

Co nowego w dziale z biografiami

Nowe biografie są bardzo często wydawane. Autorzy biografii poświęcają swoja uwagę gwiazdom sprzed lat, postaciom ze świata mody i showbiznesu, ale też ludziom, o których próżno szukać informacji w gazetach plotkarskich sprzed lat. Na przykład doskonała „Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera” ukazuje sylwetkę jednego z najbardziej szanowanych i lubianych polityków, jednocześnie pokazując tło zmian ustrojowych w Polsce. Ale oczywiście miłośnicy lżejszych tematów też znajdą coś dla siebie. Można na przykład poczytać biografię projektantów mody, jak Versace, albo znanych i podziwianych kobiet, jak Marylin Monroe. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie, zarówno miłośnicy polityki, jak i mody i świata gwiazd z okładek. Biografie fascynujących osób, bez względu na to czym się zajmowały, czyta się przecież jednym tchem.

Jak ubezpieczyć swoje zdrowie?

0

Do niedawna ubezpieczenia kojarzone były głównie z ubezpieczeniami komunikacyjnymi oraz ubezpieczeniem na życie, które gwarantowało wypłatę świadczenia finansowego rodzinie po śmierci ubezpieczonego. Coraz popularniejsze są także inne rodzaje ubezpieczeń, jakie można wykupić w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Najczęściej jednak każde z ubezpieczeń wiąże się z podpisaniem kolejnej umowy. Nieco inną konstrukcję ma ubezpieczenie „Ochrona jutra”, które łączy w sobie ubezpieczenie zdrowotne, na życie oraz ubezpieczenie kapitałowe, pozwalające na zgromadzenie dodatkowych środków z myślą o przyszłości.

Archeologia – studia dla każdego?

0
archeologia – studia dla każdego

Każdy młody człowiek, który staje przed wyborem swojej przyszłej kariery zawodowej, zastanawia się nad tym, jakie studia okażą się najbardziej opłacalne pod kątem przyszłej pracy oraz płacy. Najczęściej studenci wybierają kierunki, które w pierwszej kolejności wydają się najbardziej przyszłościowe, czyli związane z gospodarką czy prawem, ale również coraz częściej wybierają kierunki techniczne na politechnikach. Nadal istnieją jednak pasjonaci, dla których zawód ma być nie tylko źródłem zarabiania pieniędzy, ale przede wszystkim życiową pasją. Dla osób, które interesują takie studia, archeologia często jest spełnieniem marzeń. Zatem weźmy pod lupę tę dziedzinę.

archeologia – studia dla każdegoArcheologia łączy różne dziedziny.

Powiedzmy sobie szczerze – studia archeologiczne i późniejsza praca w tym zawodzie nie zawsze będą łatwe i przyjemne. Trzeba dużo pasji i zacięcia, aby przetrwać, ale pasjonaci na pewno znajdą w sobie odpowiednio duże pokłady motywacji. Jeśli chodzi o studia, archeologia na wczesnym etapie opiera się głównie o wiedzę historyczną – dlatego tak ważne, aby już na etapie szkoły średniej wykazywać zainteresowanie tą dziedziną i pogłębiać swoją wiedzę. Poza tym oczywiście, biologia i chemia – czyli wiedza z zakresu procesów zachodzących na naszej planecie na przestrzeni milionów lat. A ponieważ studia na archeologii i późniejsza aktywność zawodowa oznacza dużo wyjazdów, obecność na sympozjach i konferencjach, warto znać przynajmniej jeden język obcy, czyli przede wszystkim angielski. Studiowanie archeologii to nie tylko teoria, ale również wiele zajęć praktycznych w laboratoriach, muzeach i innych placówkach związanych z geologią czy antropologią.

Połącz pracę z pasją.

Dla ambitnych osób, takie studia jak archeologia, na pewno okażą się dużym wyzwaniem i przyniosą satysfakcję jeśli uda się je ukończyć i znaleźć pracę w zawodzie. To doskonała okazja aby poszerzać swoją wiedzę w różnych placówkach na całym świecie i oraz wymieniać się doświadczeniami z podobnymi pasjonatami studiującymi archeologię. Warto jednak pamiętać, że studia na archeologii to jedno, natomiast sama praca jest raczej wymagająca i dla osób, które cieszą się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną, a także nie mają problemu z podróżowaniem na duże dystanse. Jeżeli to wszystko potencjalnego badacza nie zniechęci i wybierze takie studia, archeologia na pewno okaże się miłością z wzajemnością.

Dobry wybór na przyszłość.

Studiowanie archeologii może wydawać się nie najłatwiejsze , ale jeżeli już ktoś podejmuje się edukacji na takim kierunku, to z pewnością przygotowany jest na wszelkie niedogodności i trudne warunki, a także życie na walizkach. Dla osób, które chcą spełniać swoje marzenia, łącząc pasję i studia, archeologia to świetny wybór i zajęcie na wiele lat. Weźmy pod uwagę to, że brakuje ekspertów i zawód archeologa jest mało popularny, więc studia archeologiczne mogą być strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o wybór niszy zawodowej.

Budownictwo – studia

0
budownictwo – studia

Młodzi ludzie w dzisiejszych czasach coraz częściej przy wyborze kierunku studiów kierują się nie tylko pasją i zainteresowaniami, ale przede wszystkim tym, jaki zawód i zarobki mogą osiągnąć po skończonych studiach. Z tego powodu oblegane są na przykład politechniki – również wśród kobiet. Dla osób, które nie boją się wyzwań i mają umysł ścisły dobrą propozycją może być budownictwo – studia nie dla każdego, ale gwarantujące zatrudnienie po zakończonej nauce. Zanim jednak zdecydujemy się na studiowanie budownictwa, warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

budownictwo – studiaPrzygotuj się już w szkole średniej.

Osoby, które myślą o studiowaniu na budownictwie, powinny przede wszystkim wiedzieć, że największe sukcesy odnoszą ci młodzi ludzie, którzy przygotowania do studiów rozpoczęły już na etapie szkoły średniej. Jest to bowiem kierunek wymagający i łączący wiele dziedzin, przede wszystkim dla osób, które nie boją się skomplikowanych obliczeń. Dlatego też osoby, które wybierają budownictwo muszą mieć zdaną rozszerzoną maturę z matematyki, a często też z fizyki oraz chemii. Są to bowiem przedmioty, które znajdują swoje praktyczne zastosowanie w późniejszej nauce i pracy w budownictwie – studia to tylko początek, liczy się umiejętność wykorzystania ich w późniejszej, bardzo odpowiedzialnej, pracy w branży. Obliczenia konstrukcyjne i materiałoznawstwo to tylko niektóre obszary, w których ścisły umysł i uważna nauka w szkole średniej okażą się bezcenne.

Budownictwo – studia dla ambitnych.

Jeżeli chodzi o budownictwo, studia nie są łatwe. Dużo osób rezygnuje po pierwszym semestrze, gdyż niestety nie są w stanie sobie poradzić z nagromadzeniem przedmiotów i ilością nauki. Cóż, trzeba przyznać, że studiowanie na budownictwie wymaga dużo samozaparcia i pasji do przyszłego zawodu. Na tym kierunku uczyć się będziemy między innymi takich przedmiotów jak technologia robót budowlanych, geologia, hydrologia, wcześniej wspomniane materiałoznawstwo czy też budownictwo drogowe. Dla osób, które lubują się w naukach humanistycznych, ten kierunek z pewnością nie będzie odpowiedni. Pamiętajmy też, że studia na budownictwie to jedno, ale późniejsza praca w biurach projektowych, firmach budowlanych czy agencjach nadzoru budowlanego to praca opłacalna, ale bardzo odpowiedzialna i wymagająca, w której nie ma miejsca na błędy.

Gwarancja dobrej pracy.

Dla osób, które interesuje i pasjonuje budownictwo, studia te będą wymarzone. Rynek budowlany rozwija się bardzo dynamicznie i większość osób po takim kierunku bardzo szybko znajduje swoją wymarzoną pracę. Dlatego jeżeli mamy predyspozycje i zacięcie do tego, aby studiować budownictwo, powinniśmy bardzo poważnie rozważyć tę ewentualność. Będzie to na pewno wymagało dużo ciężkiej pracy i nauki, ale dzięki temu będziemy jeszcze lepsi w przyszłym zawodzie. Jeżeli uda nam się skończyć studia na budownictwie, to na pewno nie pożałujemy swojej decyzji i szybko znajdziemy dobrą pracę.

Doradca finansowy zarobki

0
doradca finansowy zarobki

Głównym zadaniem doradcy finansowego jest dobranie dla klienta najlepszego kredytu. Ten ma spełniać jego oczekiwania, potrzeby a także brać pod uwagę zdolność kredytową klienta. Dobry doradca finansowy powinien mieć wiedzę. Powinien rozumieć, jak działają produkty finansowe, które oferuje, a także jak wygląda w tej chwili ich rynek.

doradca finansowy zarobkiDoradca finansowy

Zawód ten powinna wykonywać osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie, kompetencje, z reguły niezależna i niemająca nic wspólnego z żadną konkretną instytucją związaną z finansami. Głównym zadaniem doradcy jest ochrona majątku klienta. Jest to zawód związany z ciągłym kontaktem z ludźmi i szukaniem porozumienia w ważnych dla nich kwestiach, dlatego doradca finansowy powinien być osobą komunikatywną, obiektywną, odpowiedzialną, cierpliwą i odporną na stres. Ważne są również takie cechy jak dobra organizacja pracy, samodzielność w działaniu, zaradność i zaangażowanie. Zadania i obowiązki:

 • doradzanie klientom przy wyborze usług finansowych,
 • gromadzenie i weryfikacja dokumentacji,
 • współpraca z bankami

Zarobki doradcy finansowego

Rozpiętość zarobków doradców finansowych jest bardzo duża – osoba wykonująca ten zawód może zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na wysokość wynagrodzenia mają wpływ czynniki takie jak:

 • wielkość firmy,
 • kapitał firmy,
 • wykształcenie,
 • staż pracy,
 • region zatrudnienia.

Zarobki w tej profesji to jeden ze zdecydowanych pozytywów. Niewielkie wymagania formalne, z którym spotyka się kandydat do pracy w zawodzie doradcy finansowego, a przy tym wynagrodzenie przekraczające najczęściej kwotę 3 000zł netto to dwa czynniki motywujące do wyboru kariery w tej branży. Wahają się w zależności od miasta i skuteczności doradcy. Na wynagrodzenie doradcy składa się pensja podstawowa, która zazwyczaj opiewa na kwotę w granicach 1 500 – 3 000 złotych oraz prowizja od zrealizowanego kredytu, jaka wypłacana jest przez określony bank. Przeciętny specjalista tego rodzaju zarabia łącznie około 5 000 złotych. Ci doświadczeni, pracujący z renomowanych placówkach, obsługujący dużą rzeszę klientów, otrzymają zapłatę w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Plusy i minusy pracy doradcy

Plusy:

 • spore zarobki,
 • duże możliwości rozwoju osobistego i zawodowego,
 • jasno wytyczona ścieżka kariery,
 • praca z ludźmi,
 • najczęściej samodzielne stanowisko pracy.

Minusy:

 • konieczność ciągłego doszkalania (co może być również zaletą),
 • niejednokrotnie praca z „trudnym” klientem
 • duży stres i „wyścig szczurów”,
 • brak czasu wolnego i życia prywatnego.

Klienci doradców finansowych

Dwie największe grupy korzystające z usług doradców finansowych to przede wszystkim osoby chcące zainwestować lub pozyskać pieniądze, najczęściej ze źródeł zewnętrznych. W Polsce Klient nic nie płaci doradcy finansowemu. Wynagrodzenie zależy od tego jak wykonuje on swoją pracę, ponieważ składa się najczęściej tylko z części ruchomej (jak jest część stałą to jest ona minimalna). Dlatego im lepiej pracuje doradca tym wyższą ma prowizję, a co za tym idzie i wynagrodzenie.

Działalność gospodarcza jednoosobowa

0
działalność gospodarcza jednoosobowa

Każdy człowiek w pewnym momencie życia dokonuje wyboru ścieżki zawodowej. Można postawić na rozwój i wspinanie się po szczeblach kariery w korporacji, uprawiać wolny zawód jako freelancer lub postawić na rozkręcenie własnego biznesu. I chociaż to ostatnie wiąże się ze sporym ryzykiem, to jednak coraz więcej osób postanawia zostać swoim własnym szefem. Takie osoby wybierają najczęściej zarejestrowanie biznesu jako działalność gospodarcza jednoosobowa. Z czym to się je i na co się przygotować zakładając własną firmę?

działalność gospodarcza jednoosobowaZacznij od zarejestrowania działalności.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że każda podjęta działalność zarobkowa, która wykonywana jest cyklicznie przez pewien czas, ma znamiona prowadzenia działalności gospodarczej – jeżeli zarabiamy na swoich działaniach, musimy je zalegalizować i zgłosić do odpowiednich organów. Jeżeli chcemy zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, mamy na to różne możliwości – w pierwszej kolejności wypełniamy formularz CEIDG-1 i składamy w urzędzie miasta lub gminy osobiście lub też wysyłamy go listem poleconym (poświadczonym notarialnie), lub też elektronicznie. Jeżeli uda nam się pomyślnie przejść proces rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej, to zostaje zarejestrowany nasz numer NIP, który niezbędny jest do rozliczeń podatkowych, na przykład od usług czy towarów. Kolejnym ważnym numerem, który zostanie nadany naszej działalności gospodarczej jednoosobowej jest numer REGON, który służy w kontaktach z takimi placówkami jak urzędy skarbowe czy ZUS.

Wybierz formę opodatkowania.

Już na etapie rejestracji naszej jednoosobowej działalności gospodarczej musimy wybrać sposób jej opodatkowania. Opodatkowanie na zasadach ogólnych polega na opodatkowaniu dochodów według skali podatkowej. Przy wyborze tego sposobu rozliczenia, można skorzystać z różnych ulg podatkowych. Należy jednak pamiętać, że wysokie dochody powinny zostać opodatkowane 32% stawką. Taki sposób rozliczania wymaga od nas również prowadzenia księgi rachunkowej lub księgi przychodów i rozchodów. Inny sposób to podatek liniowy – w tym przypadku wartość podatku jest stała i wynosi 19%. Jeżeli nasza działalność gospodarcza jednoosobowa nie przyniesie dochodu, nie płacimy podatku. Kolejna forma podatku to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i w tym wypadku działalność gospodarcza jednoosobowa jest opodatkowana tylko od przychodu, którego nie można pomniejszyć o poniesione koszty uzyskania przychodu. W tym wypadku musimy jednak do przechowywać dowody zakupów, prowadzić ewidencję przychodów oraz wykaz środków trwałych. Ostatni sposób to karta podatkowa – przeznaczona jest przede wszystkim dla firm z branży gastronomicznej i innych usług rozrywkowych, usługowych czy edukacyjnych. Ta forma posiada jednak bardzo ścisłe limity zatrudnienia, a także wymaga dodatkowych formalności.

Jeżeli wiemy już jaki rodzaj działalności gospodarczej jednoosobowej chcemy założyć, to nie pozostaje nic innego jak zakasać rękawy i ciężko pracować na swój własny sukces. Na pewno się opłaci, a satysfakcja będzie ogromna!

Gdzie najlepiej wziąć kredyt?

0
gdzie najlepiej wziąć kredyt

Jeżeli planujemy większe wydatki, zawsze pojawia się pytanie o nasze możliwości finansowe. Nie zawsze jednak dysponujemy takimi oszczędnościami, które pozwalają na realizację naszych planów lub wydatki pojawiają się nagle i nieoczekiwanie, a nasze konto jest puste. W takich sytuacjach najczęściej zaczynamy się zastanawiać nad tym, gdzie najlepiej wziąć kredyt – okazuje się wtedy, że nie jest to łatwa decyzja, ale przy odpowiednim przygotowaniu, na pewno uda nam się dokonać właściwego wyboru.

gdzie najlepiej wziąć kredytJak duże będą twoje wydatki?

Przede wszystkim, zanim udamy się do konkretnego banku, musimy zastanowić się nad tym ile pieniędzy rzeczywiście potrzebujemy. Nie ma bowiem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie gdzie najlepiej wziąć kredyt, bo wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej i zawodowej, wkładu własnego, czy też rodzaju umowy, na której jesteśmy zatrudnieni. Grzeszki z przeszłości, jak niezapłacone mandaty, niestety również mogą nam nieco utrudnić zadanie dlatego dobrze jest uporządkować swoje sprawy zanim udamy się do banku. Istnieją różne rodzaje kredytu, najpopularniejsze to kredyty gotówkowe lub hipoteczne – tutaj również wszystko zależy od kwoty, którą chcemy pożyczyć od banku.

Dobierz kredyt do potrzeb.

Jeżeli potrzebujemy wysokiej kwoty pożyczki, możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, którego zabezpieczeniem będzie posiadana przez nas nieruchomość. To, gdzie najlepiej wziąć kredyt hipoteczny, zależy od tego jaką mamy zdolność kredytową – czyli wysokość dochodów, rodzaj umowy z pracodawcą, a także liczba osób w gospodarstwie domowym. Ważnym czynnikiem jest również wysokość wkładu własnego oraz okres, na jaki chcemy wziąć kredyt – oczywiście im dłuższy czas spłaty, tym mniejsze raty, ale większe oprocentowanie. Należy dokładnie przeliczyć ostateczną kwotę do spłaty, zanim podejmiemy decyzję gdzie najlepiej zaciągnąć pożyczkę. W przypadku mniejszych kwot, powiedzmy do 50 tysięcy, bank zazwyczaj nie pyta na co chcemy wziąć kredyt, nie prześwietla też tak dokładnie naszej zdolności kredytowej, formalności również jest mniej.

Korzystaj z porad specjalistów.

Jeżeli mimo świadomości wszelkich warunków i znajomości oferty banków, nie jesteśmy w stanie ocenić gdzie najlepiej wziąć kredyt, to najbardziej rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zatrudnienie niezależnego doradcy kredytowego, który jest biegły w znajomości wszelkich zasad oprocentowania i udzielania kredytu, a także jest w stanie skutecznie negocjować warunki pożyczki z poszczególnymi bankami. Często jest tak, że za usługi doradcy nie musimy płacić, ponieważ dostaje on prowizję od banku, w którym chcemy wziąć kredyt. Jest to dobre rozwiązanie i zazwyczaj gwarantuje nam korzystne warunki.

Nie da się podjąć decyzji gdzie najlepiej wziąć kredyt bez uprzedniego rozeznania na rynku banków i poznania dokładnych warunków kredytu, na jaki planujemy się zdecydować. Nie bójmy się skierować zapytania do różnych banków, a na pewno będziemy w stanie zdecydować gdzie najlepiej wziąć kredyt dostosowany do naszych potrzeb i możliwości.

Ile kosztują studia zaoczne?

0
ile kosztują studia zaoczne

Każdy młody człowiek, który przygotowuje się do matury, staje również przed wyborem – co dalej? Jakie wybrać studia? Co chcę robić w życiu i jak pokierować swoją dalszą edukacją? Nie są to niestety łatwe wybory, a wręcz przeciwnie – spoczywa na nas ciężar i odpowiedzialność za decyzje, które mogą zadecydować o całym naszym życiu. W takich momentach rozważamy różne opcje, w tym wybór między studiami dziennymi a zaocznymi. Utarło się, że studia dzienne na państwowych uczelniach są darmowe, ale jak to naprawdę jest? I ile kosztują studia zaoczne?

ile kosztują studia zaoczneStudia dzienne to duże wydatki.

Gdy musimy dokonać wyboru między studiami zaocznymi, a dziennymi, często kierujmy się utartym przekonaniem, że przecież edukacja na studiach dziennych jest darmowa. Owszem, jeżeli mamy to szczęście, że wymarzona uczelnia wyższa znajduje się w naszym rodzinnym mieście, a my dalej beztrosko możemy mieszkać u rodziców i kontynuować naukę. Jednak weźmy pod uwagę, że takie sytuacje to rzadkość i zazwyczaj na studia wyjeżdżamy – nagle okazuje się, że wydatków jet coraz więcej i więcej, a my, ze względu na codzienne zajęcia w szkole, nie mamy możliwości sobie dorobić. Musimy opłacić czynsz za mieszanie czy akademik, kupić podręczniki, nie mówiąc o codziennym utrzymaniu. W takich sytuacjach, gdy zastanowimy się ile kosztują studia zaoczne, to okazuje się, że ostateczny bilans jest podobny.

Studiuj i zarabiaj jednocześnie.

Oczywiście, studia zaoczne oznaczają opłatę za czesne. To, ile kosztują studia zaoczne, zależy od uczelni, jej prestiżu, ilości zjazdów (weekendów, w trakcie których są zajęcia) czy nawet kierunku, na którym chcemy się uczyć. Aktualnie średnia wysokość czesnego to około 600-800 złotych miesięcznie, ale oczywiście istnieją uczelnie nieco tańsze. Warto sprawdzić oferty różnych uczelni, aby dowiedzieć się ile kosztują studia zaoczne na tej, która szczególnie nam odpowiada. Wybierając najlepszy kierunek i uczelnię, zwracajmy uwagę nie tylko na to ile kosztuje, ale też na stopień wykwalifikowania kadry i prestiż placówki. Niesłusznie bowiem utarło się przekonanie, że na studiach zaocznych nauczymy się mniej – dużo tutaj zależy od nas i od stopnia zaangażowania. Dodatkowym atutem i czynnikiem powodującym, że studia zaoczne de facto kosztują mniej, jest to, że równolegle możemy czynnie pracować na pełen etat, jednocześnie zdobywając cenne doświadczenie zawodowe. Dzięki temu, w momencie kończenia studiów magisterskich, mamy już kilka lat doświadczenia, a nie zaczynamy od zera i najniższych zarobków.

Porównuj i wybieraj mądrze.

Jeżeli nie możemy się zdecydować i zastanawiamy się ile kosztują studia zaoczne, nie bójmy się porównywać i sprawdzać oferty różnych uczelni, bo może się okazać, że bez problemu możemy sobie na to pozwolić i jeszcze zaoszczędzimy, podejmując równolegle pracę zawodową. Wszystko oczywiście zależy od tego, na jaki kierunek i uczelnię się zdecydujemy, ale jeśli dokładnie sprawdzimy wszystkie możliwości, to będziemy w pełni zadowoleni z kierunku, który obraliśmy i okaże się, że studia zaoczne wcale nie kosztują tak dużo.

Ile kosztuje założenie firmy?

0
ile kosztuje założenie firmy

W dzisiejszych czasach bardzo powszechny jest pogląd, że aby osiągnąć sukces i nie martwić się o przyszłość, najlepiej jest założyć firmę i zostać przedsiębiorcą. Cóż, trzeba przyznać, że historii o ludziach którzy postawili wszystko na jedną kartę i postanowili założyć swój własny biznes jest naprawdę sporo i często tacy ludzie odnoszą ogromne sukcesy. Niezależnie od tego czym kieruje się przyszły przedsiębiorca, to podstawą założenia firmy jest dobry biznesplan, od tego bowiem zależy nie tylko sukces, ale też koszta, z jakimi będziemy się borykać już od samego początku. Zatem ile kosztuje założenie firmy?

ile kosztuje założenie firmyZacznij od rejestracji firmy.

Pierwszą decyzją, jaką musi podjąć aspirujący przedsiębiorca jest wybór obszaru działalności nowo otwartego biznesu. Należy jednak wiedzieć, że zarejestrowana może zostać tylko taka działalność, która zgodna jest z Polską Klasyfikacją Działalności. To od tej decyzji zależeć będzie chociażby forma prawna lub to, czy będzie konieczne zarejestrowanie jako zwolniony lub czynny podatnik VAT – a jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Na tym etapie ciężko powiedzieć ile kosztuje założenie firmy. W zależności od tego, czy działamy solo czy nie, przy wyborze formy prawnej naszej działalności, możemy zdecydować się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki. Jeżeli chcemy rozkręcić większą firmę za większe pieniądze, to najczęściej decydujemy się na zawiązanie spółki – ten model sprawdza się, gdy spotkają się dwie osoby ze spójną wizją. Najczęściej jednak przedsiębiorcy zaczynają od założenia jednoosobowej działalności gospodarczej i stają się swoim własnym szefem, który za sukces firmy odpowiada własnym majątkiem i sam najlepiej wie ile kosztuje założenie firmy i późniejsze utrzymanie.

Wpisy do ewidencji są darmowe.

W przypadku zarejestrowania jednoosobowej działalności, należy koniecznie dokonać wpisania jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Następuje to przez wypełnienie formularza CEIDG-1, który jednocześnie jest wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON). Oprócz tego wypełnia się oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne do naczelnika urzędu skarbowego (NIP).Wpis do CEIDG jest darmowy i odbywa się odbywa się przez wypełnienie formularza elektronicznego. Kolejnym krokiem dla przedsiębiorców, którzy chcą być podatnikami VAT to złożenie do właściwego urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R. To również jest bezpłatne.

Ciężko określić ile kosztuje założenie firmy, bo jak widać, sama rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest praktycznie darmowa. Aby jednak oszacować koszty prowadzenia własnej firmy, musimy ocenić wkład własny, stopień inwestycji i ewentualne wydatki na start. To, ile kosztuje założenie firmy, zależy więc od bardzo wielu czynników i nie da się tego jednoznacznie określić na początkowym etapie działalności.

Ile wynosi renta rodzinna

0
ile wynosi renta rodzinna

Renta rodzinna może przysługiwać bliskim zmarłego, jeśli był on emerytem, rencistą lub spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń, albo pobierał zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. Do renty rodzinnej mają prawo przede wszystkim członkowie rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Bliscy zmarłego otrzymają rentę także wtedy, gdy dana osoba nie miała prawa do wymienionych świadczeń, ale przynajmniej spełniała warunki wymagane do ich uzyskania. W takim wypadku przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

ile wynosi renta rodzinnaWysokość renty rodzinnej

O wysokości renty rodzinnej decyduje wysokość emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, która przysługiwałaby osobie zmarłej. W efekcie renta rodzinna wynosi:

 • dla jednej osoby uprawnionej – 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
 • dla dwóch osób uprawnionych – 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
 • dla trzech i więcej osób uprawnionych – 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

W przypadku, gdy wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, jest ona dzielona w równych częściach między uprawnionych. Renta rodzinna jest wypłacana nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to jest od powstania prawa do jej pobierania. Jeżeli wniosek o rentę został złożony w miesiącu śmierci lub miesiącu następnym, renta przysługuję od dnia śmierci osoby, która pobierała świadczenia emerytalne i inne.

Kto jest uprawniony do jej pobierania

Ustawa dokładnie określa, kto może pobierać rentę rodzinną po zmarłym, i są to:

 • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
 • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
 • małżonek (wdowa i wdowiec)
 • rodzice (także ojczym lub macocha i osoby przysposabiające)

Dla kogo renta

Prawo do renty rodzinnej mają:

 • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci wzięte na wychowanie – do ukończenia 16.
 • wnuki i rodzeństwo, jeśli spełniają warunki jak dzieci własne i zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego
 • wdowa, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat, lub ma orzeczoną niezdolność do pracy, albo wychowuje dziecko do 16. roku życia
 • wdowa lub małżonka rozwiedziona, jeśli ma na siebie zasądzone alimenty od byłego męża
 • sierota zupełna uprawniona do renty rodzinnej, dostanie też specjalny dodatek.
 • wdowcy aby dostać rentę rodzinną, muszą spełniać takie same warunki jak wdowy
 • wdowa która nie spełnia żadnego warunku otrzymania renty rodzinnej po zmarłym mężu, może dostać taką rentę na rok lub dwa lata, pod warunkiem ukończenia kursu umożliwiającego podjęcie pracy.